KİRLİ AHMET - SİVAS

Hayatımda ilk kez gittiğim Sivas'ta şansımıza 2 derecelik sıcak! bir hava bizi karşıladı. Her zaman olduğu gibi twitter'da "Nerede ne yemeli" diye yazdığımda çıkan iki sonuç vardı. Birisi döner diğeri ise köfte. Biz köfte hakkımızı akşam maçtan sonraya bıraktık ve Sivasspor-Manisaspor maçını anlattıktan sonra "Kirli Ahmet"in yolunu tuttuk. Burası çok övülen bir yerdi ve bütün övgüleri hakettiğini anlamış olduk. 


Toptancılar Sitesi içinde büyük bir dükkanda sizi önce harika bir ızgara kokusu karşılıyor. İlk olarak masaya buranın özel ekmeği sıcak sıcak geliyor. Kendi fırınları var ve ekmek harika. 


Burada çeşit yok isterseniz mercimek çorbası ile başlayabilirsiniz. Izgarada köfte var ama yanında soğan-maydanoz karışımı, biber turşusu, domates püresi gibi aperatifler masaya getiriliyor. Köfte incecik ve yuvarlak şekilde.


İnce yapıldığı için ızgarada içi de pişiyor ve katkı maddesi kullanmadan sadece etle yaptıkları köftenin tadı başka yerlerdekinden çok ama çok farklı. 


Yemeği afiyetle yediniz ve canınız tatlı istediyse fırında sütlaç ve havuç dilimi sizleri bekliyor. Ben denediğim havuç dilimini çok beğendim. Hafif ve şerbeti yerindeydi. 


Kirli Ahmet adı ilginç tabii ki ama bunun da açıklaması var. işe sokakta arabada köfte satarak başlayan ve kısa sürede ünü artan Ahmet Usta'nın önlüğünden gelen bir lakap bu. Ahmet Usta’nın sabah tertemiz giydiği beyaz önlüğünün gün içerisinde mangal başında kirlenmesi dolayısıyla kendisine Kirli Ahmet lakabı takılmış.


Yolunuz Sivas'a düşerse ilk tavsiyem kışın çok sıkı giyinin ikinci tavsiyem mutlaka şehir meydanında tarihi yapılar gezin üçüncü olarak da Kirli Ahmet'in köftesini yemeden dönmeyin. 

Adres: Toptancılar Sitesi 15. Blok No: 50 Sivas
Tel: 346. 226 28 27

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder