MEMOŞ TANTUNİ - MERSİN

Doğrusunu söylemek gerekirse Tantuni ile aramız geçtiğimiz günlere kadar pek iyi değildi. Ama bunun nedeni İstanbul'da kötü yapan yerlerde yemiş olmamdı herhalde. Hatta seyahatlerde Mersin'i pas geçerek uçağa bindiğimiz Adana'da kebap tercihi yapıyorduk. Mersin İdman Yurdu - Antalyaspor için gittiğim Mersin'de bu kez önceden gelen tavsiyelere kulak vererek tantuniye ikinci bir şans vermek için Memoş Usta'ya gittim. iyi de yapmışım doğrusu...


Daha önce aslen Mersin'li olan Ömer Onan vasıtasıyla 12 Dev Adama Ankara ve İstanbul'a giderek tantuni yapan ve uğurlu gelen Memoş Usta özellikle basketbol camiasında haklı bir üne sahip olmayı başarmış.


Saat 13.00 gibi geldiğimiz dükkanda bizi kapıda kuyruk karşıladı. Ufak bir dükkan olması nedeniyle bunu göze almanız gerekiyor. Ama gelen koku bize "Bekle" dedi ve yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra bizi bir masaya aldılar ve ziyafet başladı. 


Tantuni etin but kısmından yapılıyor. Sinirleri ayıklandıktan sonra 1 gün dinlendiriliyor ve sonrasında haşlanarak tezgaha geliyor. Sonra kırmızı toz biber ile kızgın yağda kızartılıyor. Tavaya ara sıra su atılıyor, bunun nedeni etin lezzetini hafifleştirmek ve lavaşın buharla yumuşamasını sağlamak. Memoş Usta'nın eti gerçekten çok kaliteli ve farklı. Burada masanıza acı biber, limon ve acı biber turşusu hemen geliyor. 


Sonrasında ise kapasitenize göre yeme maratonu başlıyor. Burada tantuni iki şekilde servis ediliyor. Birisi ekmek arasında buna "somun" diyorlar, diğeri de lavaşın arasında buna da "açık" demek gerek. 


Bu dürümden insan yedikçe yiyesi geliyor. Benim tavsiyem ustaya içine taze nane yaprağı koymasını söyleyin. O zaman mükemmel oluyor. Yemeğin yanında şalgam suyu içmek olayı tamamlıyor.


Memoş Usta benim tantuniye olan fikrimi ve bakışımı değiştirdi. Bu kadar lezzetli yapılan tantuniye kimse "hayır "diyemez. Tevfik Sırrı Gür stadının hemen arkasında yer alıyor. Mutlaka gidin...

Adres: Turgutreis Mahallesi Silifke caddesi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder