GÖKSU LOKANTASI - KIZILAY - ANKARA

Ankara seyahatlerimizin sıklaşmasıyla birlikte akşam yemeği için içkili güzel bir yer aramaya başladık. Ben en kısa yoldan tavsiye almak için twitter'dan "Nerede ne yemeli" yazdım ve hemen gelen mesajlar arasında Göksu ilk sıraya yükseldi. Burası Ankara'da Kızılay'da Sakarya Caddesi üzerinde eski ve tarihi bir yer. Önceleri "Washington Restaurant" olarak Ankara'nın ileri gelenleri ve bürokratlarına hizmet veren mekan 1989 yılından itibaren isim değişikliği yaparak Göksu olmuş.


Burası akşam güzel mezeler eşliğinde bir iki duble bir şeyler içmek istiyorsanız tam ideal bir yer. Beyaz örtülü masalar ve 1980'li yılların kıyafetleri ile garsonlar sizi şaşırtmasın. Salonda koskoca bir Hitit Güneşi heykeli ve muhtemelen kurulduğu yıldan kalma masa ve sandalyeler ve dekoruyla gerçekten hoş ve nostaljik bir yer.


Biz Şubat ayı olmasına rağmen hava güzel olunca ısıtıcılara da güvenerek bahçe bölümüne oturduk. Masaya hemen gelen garsonumuz işini bilen bir tavırla 10 dakika içinde masayı donatmıştı bile. Bir meyhanenin iyi olup olmadığını ben rakının yanında verdiği beyaz peynirle değerlendiririm. Burada verilen peynir aldığım bilgiye göre Göksu için Yörsan tarafından özel üretiliyor. Peynir süper, soğuk mezeler ise vasatın üstünde. Daha ne olsun başlangıç için...


Sonra methini duyduğumuz ara sıcaklara geçtik. Arnavut Ciğeri üzerine methiye yazacak kadar iyi olmasa da kötü değildi. Yani bu ortamda sohbetle birlikte vasatın biraz üstünde bir ciğer sizi rahatsız etmez.


Buraya gelirken mekanı bize önren arkadaş "Mutlaka tereyağında işkembe kavurma" yemeden çıkmayın demişti. İyi ki söylemiş ben gelen işkembeyi çok beğendim. Çok iyi bir meze oldu. Ayrıca işkembe sevmeyen arkadaşların siparişi olan Kağıtta Pastırma da tavsiye edilecek kadar güzeldi.


Biz mekan kapanana kadar oturduk ve ana yemek söylemedik ama burada et ve balık çeşitlerini güzel hazırladıklarını duydum. Servis çok özenli ve dikkatliydi. İçkiniz bittiği anda garson hemen yanınında bitiyor ekmek tabaklarınız hiç boş kalmıyordu. Bu arada ekmeklerin ortada sepette değil herkesin ekmek tabağında servis edilmesi de güzeldi. Bir 70'lik bir 35'lik ve bir dolu mezeyle birlikte adam başı 65 TL hesap ödedik. 
Bu mekanı sakin ve nezih bir yer arayanlara tavsiye ederim. 

Ayrıca aynı mekanın Nene Hatun Caddesinde canlı müzik olan şubesi de var. 

Kızılay Adresi çok basit. Bayındır 1 Sokak No 22

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder