BOĞAZİÇİ LOKANTASI - ANKARA

Ankara'da güzel bir tencere yemeği yemek isterseniz size önerim Ulus Samanpazarı'nda bulunan tarihi Boğaziçi Lokantası olacaktır. Ama belirtmekte fayda var eğer kuzu eti sevmiyorsanız buraya hiç gitmeyin çünkü lokanta etli yemekleriyle ünlü ve kullanılan etlerin yüzde 90'ı kuzu eti...


Lokantaya girince koku hemen dikkatinizi çekiyor. Burada çok çeşitli sulu yemek ve kendilerine özgü "Ankara Tava" var. Yemekleri seçmek için arka tarafta yer alan tezgaha geçerek ustadan bilgi de alabilirsiniz. Görerek sipariş vermenizi öneriyorum. 


Yemekler klasik usülde hazırlanıyor dolayısıyla aman yağsız olsun, diyetimi bozmak istemiyorum derseniz buranın kapısından geçmemeniz gerek. Ama eski lezzetleri arayanlar için bence kaçırılmayacak bir fırsat. Çorba ile başlamak isterseniz çorbalar vasatın üstünde ama ben çok sevdiğim "Kuzu Haşlama" ile başlangıcı yaptım. Geçen sefer yediğim daha az yağlıydı ya da ustamız bu sefer biraz yağı fazla olan bir parçayı bize uygun gördü. Ama lezzetli ve kıvamı yerinde bir yemek. 


Resim yazısı ekle
Bu gidişimde yemedim ama daha önce tadına baktığım kavurma ve tandır da vasatın üstünde lezzetlerdi. Beraber gittiğim arkadaşlarım lahana ve yaprak sarma istediler ve çok beğendiler. 


Sulu yemek olarak bütün çeşitler tavsiye edilecek kadar güzel. Ama buranın özel yemeği olan "Ankara Tava" mutlaka tadına bakılacak bir lezzet. Pilavın içinde ağızda dağılacak kadar yumuşak kuzu eti ve domates biberle birlikte servis ediliyor. Bana incik kısmı geldi ve et gerçekten çok başarılıydı. Pilavla birlikte tam bir doyurucu öğün hatta az yiyenler için bitirilemeyecek kadar bol bir porsiyon.


Yazının başında dediğim gibi burası klasik usülde yemek yapan ve eski alışkanlıklardan ödün vermeyen bir yer. Dolayısıyla salata ile beslenen bazı arkadaşlarınız için uygun olmayabilir aman dikkat... Yemek sonrası masaya iki çeşit tatlı geldi ve ikisini de çok beğendim. Şekerpare genelde tercih edilmeyen ama benim çok sevdiğim bir tatlıdır. (Şener Şen ve İlyas Salman'ın oynadığı filmi de gerçekten sinema tarihine geçecek kadar komikti) Şekerpare üstünde çok lezzetli manda kaymağı ile servis yapılıyor.


Tufan'ın siparis ettiği kadayıf ise yine tam kıvamında ve tavsiye edebileceğim bir alternatif olabilir. İsteyene kabak tatlısı ve sütlaç da mevcut. 


Ankara'da iyi bir ev yemeği isteyenler için Osmanlı-Türk mutfağından çeşitleri bulabileceğiniz Boğaziçi Lokantasını şiddetle tavsiye ediyorum. 

Adres: Denizciler Caddesi No:1 - Ulus 

http://www.bogazicilokantasi.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder