BABA ONBAŞILAR- ADANA

Bu sezon sık sık maç anlatmak için Mersin'e gittik. Bu seyahatlerde tabii ki uçakla Adana'ya indik. Ama ne hikmetse sezon boyunca Adana'da bir yerde yemeden direkt olarak Mersin'e geçiyorduk. Geçen hafta ben isyan bayrağını çekince uçaktan iner inmez bize daha önceden tavsiye edilen Baba Onbaşılar'a gittik. Merkezi bir yerde ara sokakta şık ve özenli bir görüntüsü olan mekan tertemiz olmasıyla da tam not aldı.


Masaya oturur oturmaz enfes mezeleri hazırlayan hanımefendi hemen geldi ve bize mezelerle ilgili bilgi vermeye başladı. Tabii ki burada kebap yemeniz gerekiyor ama içki isterseniz baştan mezeyle başlamakta fayda var. Masaya gelen tepsiden Cunda usulü ezme, Kereviz , Özel patlıcanlı salata ve kızartma ile başladık. Bütün mezeler çok lezzetliydi. Tabii ki Adana'da olunca masaya oturur oturmaz zaten maydanoz ve nane tabakları siz istemeden geliyor


Mezelere hücum ederken sırada minik lahmacun ve peynirli pide var. Detaylar önemlidir diye hep söylüyorum ama bu ufacık lezzetlerde kullanılan malzeme bile kaliteyi hemen belli ediyor.


Burada salata taze malzemelerle ve özenle hazırlanmış. Kullanılan zeytinyağını ve nar ekşisini ise çok beğendim. İşin içine kadın eli değince salata da böyle geliyor masaya işte...


Adana kebapçılarında sürekli aynı hatayı yapıyoruz ve baştan gelen bu lezzetlerle karnımızı doyurup en sonda gelen kebaba yer bırakmıyoruz onun için eğer uzun oturmayacaksanız bu mezelerden çok az alın. Bizim gibi uzun oturacaksanız bile assolist kebaba mutlaka yer ayırın. Mekan sahibinin ısrarıyla sadece bu mevsimde çıkan patlıcanla ve kuzu etiyle yapılan güvecin de tadına baktık. Bol sarımsak ve soğanlı güveç ağır ateşte 6-7 saat pişen etiyle harikaydı.Gelelim asıl assoliste yani kebaba... Adana'da kötü kebap yeme şansınız zaten yok çünkü standartını belirlemişler ve her işletme aynı standarta uymak zorunda. Ama küçük dokunuşlarla kebap daha güzel hale gelebiliyor. Baba Onbaşılar kebabın hakkını veriyor ve iyi pişmiş halde servis ediyor.

Hesaba gelince gayet makul, ucuz değil ama pahalı da sayılmaz. Adana'da güzel bir akşam yemeği için tavsiye ederim.

Adres: Cemal Paşa Mah. Ethem Ekin Sokak Önal Apt. No 36 Gazipaşa- Adana 
0322 4545824


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder