DOSTLAR IZGARA- ORHANGAZİ

Orhangazi ilçesi sadece doğal güzellikleriyle değil köftesi ve et ürünleriyle de tam bir gurme cenneti. Daha önce başka bir yazımda belirttiğim gibi 15 yıl önce Bursa'ya Tofaş'ın maçlarını anlatmak için  giderken tesadüfen keşfettiğimiz ve sonrasında her yolculukta rutin olarak köfte yemek için durduğumuz "Dostlar Izgara" aradan bu kadar yıl geçmesine rağmen kalitesinden ödün vermeden yoluna devam ediyor. Geçen hafta Ayvalık dönüşünde buraya tekrar uğramaya karar verdim. Orhangazi merkezde caminin hemen sağında yer alan dükkanda masalar, oturma düzeni hatta garson ve şef bile değişmemişti. Oturunca siparişi alıp hızlıca servise başladılar ve önce buranın özel piyazı masaya teşrif etti. Yan taraftaki fırından alınan ve ne zaman gitsem sıcak olarak masayaa getirilen ekmek bile ufak bir detayın işi nasıl güzelleştirdiğini kanıtlıyor. Bu dükkanda hiç 2-3 saatlik ekmek yemedim. Sıcacık ekmek tahrik ediyor ama karnınızı doyurmamaya dikkat edin çünkü köfte ziyafeti sizi bekliyor.


Burada sadece köfte çeşitleri mevcut ama İnegöl köfte yemelisiniz. Acılısı ve kaşarlısı da bulunuyor. İsterseniz karışık köfte alın buna karışmam ama tavsiyem İnegöl klasik köfteden şaşmamanız. Köftede kullanılan etin kalitesini ilk ısırıkta anlayacaksınız.


Bursa çevresinde olup da yemeğin yanında Uludağ Gazozu içmemek mümkün değil. Eskiden Bursa'da sanki daha farklı bir tadı varmış gibi gelirdi ama artık İstanbul'da da aynı gazoz tadını bulabiliyoruz. Resimde yer alan köfte 1.5 porsiyon bunu da belirtmekte fayda var.


Basitlik her zaman mükemmelliği getirir. Ama mükemmel olmak için detayları da gözden kaçırmamakta fayda vardır. Mesela domatesin tadı gibi... Yemeği afiyetle yedikten sonra yıllardır tadına hasret kaldığım Kaymaklı Kemalpaşa tatlısına sıra geldi. Kemalpaşa Tatlısı kendi halinde normal olsa da Dostlar Izgara'nın özel manda kaymağıyla bir anda sınıf atlıyor.


Artık karnınız doydu biraz yürüyüş yapıp çarşıyı dolaşabilir ve doğal ürünler satan dükkanlardan taze ve organik ürünler alabilirsiniz. Orhangazi gibi küçük bir yerde Dostlar Izgara ve Sezgin Izgara gibi iki harika yer olması büyük şans. İş köfteye gelince Dostlar ete gelince Sezgin. Ben ikisini de aynı derecede seviyorum. 

1 yorum:

  1. Aynı zamanda şahane Kaşarlı Kasap Köftesi var.Çok tavsiye ederim.

    YanıtlaSil