ALİ BABA RESTAURANT - BÜYÜKADA

İstanbul'da balık yemek için çok farklı alternatifler mevcut ama benim ilk 3 sıramda yer alan balıkçılardan birisi Büyükada'da Ali Baba.. Özellikle Anadolu yakasında oturanlar için Ada yolculuğu hem çok kolay hem de çok keyifli. Bostancı'dan motorla deniz havasını içinize çekerek Ada'ya gitmek başlı başına bir zevk. Yazın en sıcak günlerinde bile püfür püfür esen bir öğleden sonra ya da sonbaharda yapraklar dökülürken bir erken kaçamak için Büyükada tercih edilebilir. Ada'da bir yürüyüş ve tarihi evlere bakarak gezdikten sonra Ali Baba'ya oturma zamanı gelmiş demektir. 


Özellikle yaz aylarında saat 17'den geceyarısına kadar burada masa bulmanız zor, onun için rezervasyon yapmadan gitmeyin. Masaya oturunca meze tabağı arz-ı endam ediyor ve burayı diğerlerinden ayıran taptaze mezelerden istediğinizi seçebilirsiniz. Benden söylemesi balık yemek istiyorsanız meze sayısını sınırlı tutun. 


Ne isterseniz taze ve özenle hazırlanmış ama benim damak tadıma hitap edenler arasında ahtapot salatası, patlıcan ezme, semizotu ve deniz börülcesi ilk sıralara yerleşirler. Rakı sofrasının olmazsa olmazı beyaz peynir ve kavun da olmalı. Burada servis edilen peynit bile nasıl özel bir yere geldiğinizi size kanıtlayacak.

Burası Ada'nın en köklü balıkçılarından hatta şimdi restaurantın olduğu yerde Atatürk balık yemiş. Buranın kurucusu rahmetli Ali Baba ise yıllarca işin başında durarak kaliteden ödün verilmemesini sağlamış. Şimdilerde de damadı Ali aynı geleneği sürdürüyor. Uzun sohbetler için ideal olan mekanda bana göre en iyi yaptıkları şey ara sıcaklar. Başka bir yerde dönüp bakmayacağınız kızartma kabak özel formülle kızartılıyor ve kağıt gibi oluyor.


Sonrasında ise bana göre İstanbul'un en iyi Izgara Kalamarını yemelisiniz. Çoğu yerde pul biber ile tadı bastırılmış olarak servis edilen ızgara kalamar burada bacaklarıyla ve iyi marine edilerek ızgara ediliyor. Benim ve Ebru'nun favorisi...


Sıra balığa geldiğinde ise o mevsimde ne yenirse onu sipariş edin ama eğer varsa Ada Tekiri mutlaka denemelisiniz. Bu tekir sadece ada etrafında bulunuyor ve çok taze. Biz en son gittiğimizde mevsimi olduğu için sardalya istedik ve ızgara sardalya masaya gelince önce görüntüsü sonra da tadı bizi mest etti. 


Ali Baba bana göre İstanbul'da balık yemek için en iyi yerlerin başında geliyor. Harika bir manzara, iyi ve güleryüzlü servis ve lezzetli yemekler; daha ne olsun? Hesap çok ucuz değil ama çoğu yerde berbat servis ve vasat yemeklere verdiğinizden fazla da değil...


Yemeğin üstüne yazın Pirinkipo Dondurması kışın da sıcak bir kahve iyi gider. Dönüş vapurunun saatine iyi bakın yoksa Ada'da kalabilirsiniz. Yeri kolay; vapurdan inince soldan devam edin sona doğru göreceksiniz. 

Tel: 0216 3823733

2 yorum:

  1. bugün öğleyin palamut ızgara ve az meze yedik. hepsi taze ve lezzeti güzeldi. fakat bize hizmet eden garson adeta bizi hiç konusturmadan kendi menüsünü sunmaya çalıştı. dinleme zahmetine k atlanmadan. ali babaya yakışmadı. olmadı ali baba....

    YanıtlaSil
  2. bayramın 3cu günü öğle yem. gittik. balık meze taze lezzetliydi. hizmet eden garson sipariş alırken bizi dinlemeden kendi menüsünü bize ikram etmeye kalktı. hiç konusturmadi. bu güzel rest. yani ali babaya yakışmad i hiç.

    YanıtlaSil