CAFE & TAPAS - MADRİD

Madrid'e ilk olarak 1998'de gitmiştim ve Barcelona'yı gördükten sonra bana pek çekici gelmemişti. Geçen yıl ikinci kez gittiğim Madrid'de önce Real Madrid-Galatasaray sonra da Real Madrid-Anadolu Efes maçlarını izleme şansı buldum. Şehri gezince biraz fikrim değişti ama bana göre Madrid Ankara'ya benziyor, Barcelona ise İstanbul gibi...


Madrid'de tabii ki Tapas barları çok meşhur. Şehirde her köşede irili ufaklı tapas yiyip bir kadeh şarap içebileceğiniz yerler var. İlk akşam otelin karşısında ayaküstü takıldığımız yer de güzeldi ama ertesi gün şehir merkezinde yer alan Cafe &Tapas bana göre bir üst seviyedeydi. 


Burada çok çeşitli tapas'ların tadına bakmanız mümkün. Peki tapas ne demek: Basit bir tarifle ; Tapas ortaya paylaşmalık olarak gelen küçük tabaklarda servis edilen tüm mezelere verilen ortak isim. Eskiden barlarda içkilerin içine toz veya sinek kaçmasın diye bardakların üstüne küçük tabaklar konulurmuş. Daha sonra bu tabaklara içkiye yakışan mezeler doldurulmaya başlanmış. Bu tabakların ismi olan tapas işte böyle doğmuş.


İspanya'da yemeğe oturunca bence mutlaka Sangria söyleyin. İster bir bardak ister benim yaptığım gibi 1/2 litre sürahide mutlaka tadına bakmalısınız. Tapas'ın yanında da çok iyi gidiyor. Masaya siz oturunca ikram olarak değişik kuruyemişler ve yeşil zeytin geliyor. Tapaslar çok çeşitli istediğinizi seçebilirsiniz. Patates düşkünü olan ben fırında patates üzerine acı sos ile başladım.


Daha sonra sıra kalamara geldi. İspanya'da yediğim kalamar bizde balıkçılarda verilse sanırım 2 porsiyon olarak hesaba yazılırdı. Bizde kalamar çoğu yerde altınla yarışıyor.

Doymadıysanız minik hamburgerlerin de tadına bakabilirsiniz. Ayrıca klasik ekmek üstü tapaslardan istediğiniz sayıda sipariş edebilirsiniz. Ben ilk gece gittiğim yere göre burayı lezzet olarak çok daha başarılı buldum. Ama orasının atmosferi daha güzeldi. 


Madrid'e gidince Plaza del Sol'a çok yakın olan burayı deneyebilirsiniz. Fiyatlar orta seviyede kışın değişik dekore edilmiş iç mekanı da güzel...

Adres: Montera 10 Madrid 1 yorum:

  1. madrid'de ne yemeli diye ararken senin yazını okudum, midyeci Aziz yok mu burada abi? :)

    YanıtlaSil