CİĞERCİ KEMAL USTA - EDİRNE

Aydınlık yüzlü insanların yaşadığı şehirleri severim. Misafirperver olmak tüm Anadolu'nun en büyük geleneği ama Edirne'nin bendeki yeri bir başka. Sokaklarında dolaştığınız zaman ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Mimar Sinan'ın en güzel eseri Selimiye Camii bile bu şehri ziyaret etmeniz için yeterli ama damak tadına düşkün olanlar için Edirne aslında tam bir cennet. Basketbolda lige çıkmalarından bu yana her sene düzenli olarak Edirne'ye gidiyorum. Edirne'de "ne yemeli" diye sorarsanız ilk seçeneğiniz "tava ciğeri" olmalı derim. Peki ciğer en iyi "nerede yenir" derseniz bana göre Kemal Usta bu konuda rakiplerinden birazcık daha önde. 


Edirne'de birkaç değişik yerde tava ciğer yeme şansımız oldu. Hepsi de bana göre güzeldi ama Kemal Usta bir tık daha iyi gibi geldi bize. Tarihi Kapalıçarşı'dan orta kapıdan çıkınca hemen sol tarafta ufak dükkanı göreceksiniz. Burada salaş bir ortamda taburelere oturarak yemeğinizi yiyeceksiniz benden söylemesi. 


Duvarlarda buraya daha önce gelmiş ünlü isimlerin fotoğrafları yer alıyor. Menüde tava ciğerinden başka birşey yok ama isterseniz size karşı dükkandan köfte de yaptırıyorlar. Hatta biz her gittiğimizde ortaya bir köfte istiyoruz gerçekten çok lezzetli. Ama ciğer bir başka. Masaya söğüş domates ve olmazsa olmaz kurutulmuş acı biber hemen geliyor. Bu biberler ciğerin adeta tamamlayıcısı. İpe dizerek kurutuluyor ve kızartılarak servis ediliyor. Çok acı dikkatli olun 2-3 taneden fazlası sonrasında büyük eziyete dönüşebiliyor.


Aslında Edirne'lilere göre ciğerin yanında soğan yenmezmiş. Ama isteyen çok olunca soğan da servis ediyorlar. Burada işin sırrı yağın yeni olmasında. Bir keresinde eski yağda yediğimiz ciğer tamamen aynı olmasına rağmen tam bir eziyet olmuştu. Yağ değiştikten sonra ilk pişirilen ciğerin tadı bambaşka. 


Tava ciğerinin yapılışında öncelikle ana malzeme olan ciğeri iyi yerden almak çok önemli. Sonrasında ise eti ince ince kesmek de büyük önem taşıyor. İstenilen incelikte kesemezseniz kızartma da kötü çıkıyor. Kesilen ciğerler una batırılıp kızgın ve yeni yağda kızartılınca ortaya muhteşem bir yemek çıkıyor. 


Ciğer sevenler zaten mest oluyor ama "Ben ciğer yemem" diye mızmızlananlar bile tadına bakınca birden fikir değiştirebiliyor. Edirne'yi mutlaka görün, özellikle İstanbul'da yaşıyorsanız 2.5 saatte rahat bir yoldan gideceğiniz Edirne'de hem tarihi yerleri gezebilir hem de harika ciğer ya da köfte yiyebilirsiniz. Dönüşte çarşıdan peynir almayı da unutmayın. 


1 yorum:

 1. Yazmış olduğum yemek isterim şiirimin okunmasını temenni ederim. Edirne'de 1981-1984 yıllarında üç yıl Edirne ticaret lisesinde meslek dersleri öğretmenliği yaptım, dönemin okulmüdürü olan Şerif Uyrum hocama selamlarımı gönderiyorum. Edirne tava ciğerini çok severim. Ciğerin yanında kuru kırmızı biber,cacık ve kola da olmalı ki keyif tam olsun.
  YEMEK İSTERİM
  EDİRNE'DE TAVA CİĞERİ
  TEKİRDAĞ'DA MANGALDA KÖFTE
  SİİRT'TE KUYUDA BÜRYAN KEBABI
  KAYSERİ'DE FIRIN AĞZI
  YOZGAT'TA ARAP AŞI
  DİYARBAKIR'DA KABURGA DOLMA
  MERSİN'DE CİĞER ŞİŞ TANTUNİ
  SAMSUN'DA KAPALI KIYMALI PİDE
  ERZURUM'DA CAĞ KEBABI
  ADANA'DA ADANA KEBABI
  RİZE'DE KURU FASULYE
  KONYA'DA ETLİ EKMEK
  ANTAKYA'DA KÜNEFE
  GAZİANTEP'TE BAKLAVA
  BOLU'DA ETLİ PİLAV
  ÇANAKKALE'DE PEYNİR HELVA
  İZMİR'DE LOKMA
  TRABZON'DA IZGARADA BALIK
  YEMEK İSTERİM.

  YanıtlaSil