ÇORBACI İSMET USTA - İZMİR

Türk mutfağında çorbanın yeri ayrıdır. Benim de aralarında olduğum çoğunluk çorba içmeden yemeğe başlamaz. Çorba ayrıca sabah kahvaltısından gece gezmesinin ardından geç saatlerde de içilebilir. Türkiye'nin en iyi çorbacıları arasında İzmir'deki Çorbacı İsmet Usta yer alıyor. İzmir Alsancak'ta yer alan lokanta uzun yıllardır en jeyif aldığım yerlerden birisi...


1950 yılında Mezarlıkbaşı'nda İsmet Yenice tarafından kurulan İsmet Baba Alsancak'taki yerinde 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Burada sadece çorba servis edilmiyor ama çorbalar çok farklı. Yumurtalı terbiyeli çorbadan kestirme çorbalarına kadar yaklaşık 20 çeşit çorba bulunuyor. Benim gibi sakatat meraklısı iseniz burası tam size göre. İşkembe,Tuzlama,Kelle-Paça,Beyin gibi çorbaların yanı sıra benim favorim hepsinin karışık olarak tabağa konduğu "Karışık sakatat" çorbası...


Her duvarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarının yer aldığı İsmet Usta gündüz servislerinde tencere yemeklerine ağırlık veriyor. Ayrıca pidelerinin çok iyi olduğunu da eklemeliyim. Izgaralar ve iyi hazırlanmış döneri de tavsiye edebilirim. 


Ama burada asıl ana yemek tavsiyem tandır olacak. İyi bir karışık çorbanın üstüne tandır yemeniz gerekir. Tandırda önemli olan tabii ki kullanılan et... Burada tüm etler Gönen'den getiriliyor ve ustaca pişiriliyor. Tandır pilav üstü olarak servis ediliyor. Mutlaka denemelisiniz. 


Tatlı çeşitlerinde de iddialı olan mekanda yağda kızarmış ballı dondurma yazın en popüler tatlısı. Tabii ki kolesterol sorunu olanlar dikkatli olsun ve sadece çorba ile kalsın ama diyet yapanlar için bu bölüm çok tehlikeli.. Sadece çorba için bile buraya gidilir ama diğer çeşitleri de lezzetli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder