ROMA DONDURMACISI - BEŞİKTAŞ

Doğduğum ve 30 yıl oturduğum Beşiktaş'ın benim gözümde yeri bambaşka. Beşiktaş'ta ara sıra boş boş dolaşmak ve özellikle eskiden kalan lezzetleri yeniden tatmak çok hoşuma gidiyor. Çarşı'da Karadeniz'de döner yemek benim vazgeçilmez. Dönerden sonra ise kışın rota Kafadaroğlu Baklava yazın ise Roma Dondurmacısı oluyor. 1962 yılından bu yana kalitesinden ödün vermeden aynı yerinde dondurma satan Roma Dondurmacısı çocukluğumuzda cebimizde para olduğu zamanlarda kaçamak yaptığımız bir yerdi. Beşiktaş Atatürk Lisesi'nde okurken okuldan çıkıp buraya dondurma yemek için gelirdik. Yeri basit Barbaros Bulvarında çarşı girişinde durakların arkasında. 
Dondurmada en sevdiğim tarz Roma Dondurması. Biraz daha yumuşak ve ağızda dağılan tipte olan bu dondurma "buzlu" olanlara göre daha çok damak tadıma hitap ediyor. Burada çeşitler çok ama en fazla çikolatalı ve karamelli olanı seviyorum. Kakaosunu özel olarak seçiyorlar ve tadı bitter-sütlü arasında oluyor. Meyveli dondurma çeşitleri de var. Özellikle yazın sıcaklarda meyveli dondurma seviyorum. Sorbe şeklindeki meyveli dondurmalarında süt sadece muzda biraz işin içine giriyor. Diğerleri çok fresh ve ferahlatıcı. 
Benim hafızam yanıltmıyorsa eskiden biraz daha kremalı gibi yaparlardı. Ama hem kullanılan malzemelerin kaliteli olmasından hem de kıvamını iyi tutturmalarından burası benim için vazgeçilmez. Babadan oğula geçen dükkanda aynı kaliteyi devam ettirmek için çok çalışıyorlar. Bir dondurmacının kalitesi sütlü sade dondurmasından belli olur. Burada harika bir süt tadı ağzınıza geliyor. 

Son uğradığımda Tekirdağ Peynir Helvası da sattıklarını gördüm. Eminim o da lezzetlidir. Size tavsiyem bir kez deneyin eminim pişman olmayacaksınız. 1 yorum:

  1. Bilgilendirme için teşekkürler. Birşey dikkatimi çekti,3 top dan az alanlara kornet isterse farkını verirler ne demek.yada farkı kaç para 26 tl'ye dondurma satıp kornet farkı istemek müesseseye yakışmamış.

    YanıtlaSil