HÜSREV KURUFASULYE - ÇAYELİ-RİZE

Türkiye'de gezerken lezzetleri yerinde tadınca daha sonra büyük şehirlerde açılan şubeleri ile aralarında büyük fark olduğunu görüyorsunuz. Sorduğunuzda mekan sahipleri bunu belki kabul etmiyor ama havasından mıdır suyundan mıdır lezzetler çok farklı oluyor. Kurufasülye denince akla ilk gelen yer olan "Hüsrev" de bunun en iyi örneği. Ankara ve İstanbul'da da şubesi olan Hüsrev'in asıl merkezi olan Çayeli'ne gidince lezzet karşısında şaşkına döndük. Rize'de maç anlatmaya gittiğimiz zaman işimiz erken bitti ve yağmura aldırış etmeden 40 dakika yolu göze alarak Hopa istikametine doğru gittik ve Çayeli çıkışında Hüsrev'i bulduk. Burası İstanbul ve Ankara'daki dükkanlara göre daha gösterişsiz bir yer ama o lezzet inanılmaz. İçeri girince burnunuza çarpan koku sizi baştan büyülüyor. Dev kazanlarda hemen girişin yanında duran kurufasulye harika gözüküyor. 
Burada masaya oturunca menüde başka şeyler olduğunu da görüyorsunuz. İsterseniz Akçaabat Köftesi de sipariş edebilirsiniz ama hiç gerek yok. Burada kurufasulye ve yanına biraz pilav yeter. Tabii masaya gelen turşu kavurması ve yoğurt da çok lezzetli. Ama asıl kral kurufasulye... Su yerine süt kullanılması işin sırrı aslında...
3 nesildir bu işi yapıyorlar ve 50. yılını geçen mekanda işi kuran dedeleri el arabasında köfte satarak başlamış. Sonra bakkal ve belediyeden verilen küçük bir dükkan derken son olarak deniz kıyısındaki bu yere geçmişler. İşi kuran dedeleri Erzurum seyahatinde İspir Fasulyesini çok beğenip lokantada pişirmeye başlayınca efsane doğmuş. Bugün de fasulye İspir'in dağ köyleri olan Karasu ve Hortik'den geliyor. Bu fasulyenin tadı biraz şekerli gibi... 
Hayatımda yediğim en iyi kurufasulye ( Babaannemin yaptığından sonra ) desem abartmış olmam sanırım. İşin sırrı 10 dakika kadar fırınlanmasında herhalde. İsterseniz bu fasulyeden çiğ olarak satıyorlar. Alıp evde kendiniz de yapabilirsiniz. Yeri bulmanız için yoldan bir resim daha koyuyorum. Kesinlikle burada fasulye yemelisiniz. O zaman beni daha iyi anlayacaksınız. Fiyatlar çok makul ve bu lezzet patlaması için ucuz bile. 
Adres: Çayeli Çıkışı Hopa istikameti 

Telefon: 0464 532 81 88 - 0464 532 70 37 

http://www.husrev.com.tr/

4 yorum:

 1. Hüsrev meşhur olmuştur gerçekten anlatılanlar doğru bir Rizeli olarakdan söylüyorum

  YanıtlaSil
 2. Ben 1970 yılla rica Çayeli belediyesinin altındaki lokantada garson yaptım. Hüsrev amca işinin ehliyet. Türkiyenin heryerde müşterinin vardı.
  Sabahları çıkan tereyağı mercimek çorbası bir başka.
  Kurucaşile koyduğumuz etleri minik minik doğranmış günleri unutmam. Birde işitme engelli ascimizi

  YanıtlaSil
 3. merhaba, Rize'de Huzur lokantasını tek geçerim,döner olağanüstü + peynirli pide inanılmazdır.pilav üstü kadayıfıda öneririm.

  YanıtlaSil
 4. İki sefer gittik. Evet kuru fasulye güzel ama personelin ilgi alakası gruba göre, kişi sayısına veya verilen sipariş miktarına göre değişiyor. Her iki seferde de çayda sorun yaşadık. Yan masaya çay geliyor ama size bitti diyorlar. 15 dakika sonra hazır olur diyorlar, ama onbeş yirmi bardak ayrı bir gruba servis yapılıyor. Bunlar küçük şeyler belki ama kişiye göre değişmemeli bence.

  YanıtlaSil