KEBAP 49 - ANKARA TUNALI

Genelde en çok İstanbul'a dönüşünü sevsem de Ankara'da uzun süre kaldığım zamanlar da oldu. TRT Spor Spikerliği Kursunda eğitim alırken 3 ay Ankara'da oturdum. O dönem eğitim alanlar şimdi ekranlarda izlediğiniz spikerlerden oluşuyordu. Sağolsun bütün hocalarımız çok iyiydi ama asıl maç anlatma eğitimini Tansu Polatkan'dan aldık. İşte o günlerde dersler Oran'da değil de merkezde olduğunda yemek için sürekli Tunalı'daki Kebap 49'a giderdik. Ankara'da uzun yıllardır aynı kalitede hizmet veren Kebap 49 hala o lezzeti koruyor.Kebap 49'da bahçe kısmı geniş ve keyifli ama kış aylarında iç mekanda da rahat edersiniz. Masanıza oturur oturmaz ikramları olan salata geliyor. Bu salatanın içinde yeşillik var tabii ki ama asıl beğendiğim patates salatasının olması.
Burada menüde ne sipariş ederseniz edin mutlaka beğeneceksiniz ama benim ve çoğu arkadaşımın favorisi pide... Çok çeşitli pideler yapıyorlar ama klasik kıymalı pidesi gerçekten mükemmel. Ayrıca ıspanaklı, mantarlı-kaşarlı ya da tavuklu gibi değişik pidelere da bakabilirisiniz. Pide işini iyi biliyorlar...
Pideyi tercih etmezseniz benim tavsiyem mutlaka Fırında Köfte yemeniz. Gerçi o yıllarda bana süper gelen bu yemeği geçen sene gittiğimde vasat buldum ama belki o güne özeldi. Yok yok siz deneyin benim vasat dediğim bile ortalamanın üstündedir. 
Öğlen servisinde yani yeni yapıldığında döneri de tavsiye ederim. Ayrıca "İskender" ismi tescillendiği için burada ismi "Yoğurtlu Döner Kebap" olarak geçiyor. Döneri pidenin üstüne gayet bol koyuyorlar, sosu başarılı ve yanında patates kızartması ile servis ediyorlar. Bu arada pideler odun ateşinde ve taş fırında , kebaplar ise mutlaka meşe kömüründe pişiriliyor.
Belki çok havalı bir yer değil ve yemekler 10 üzerinden 10 değil ama benim için Ankara'da mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kullandıkları malzeme güvenilir ve kaliteli. En önemlisi ise gelen hesabın şaşırtacak kadar ucuz olması. Bu yemeği başka yerde yemeniz halinde bunun en az yüzde 50 fazlasını ödersiniz. Zaten kurs zamanında burayı o nedenle tercih ediyorduk. 
Adres: Tunalı Hilmi caddesi Bülten sokak No: 5 Kavaklıdere

Telefon: 0312 4674849 - 0312 4284949

1 yorum:

  1. Benim de bir önerim var. Burger konusunda oldukça başarılı olan bir yer var adı Upper West Side. Mecidiyeköy Cevahir alışveriş merkezinin 5.katında. Enfes burgerin yanısıra leziz falafel ve wrapperlar da var.

    Adres: 19 Mayıs Mh., Cevahir AVM, 34360 Şişli İstanbul
    Telefon: (0212) 543 4973

    YanıtlaSil