HAS ADA ZEYTİNYAĞI - CUNDA

Bugüne kadar sadece lokanta ve restaurantları tanıttığım sitede artık "Nerede ne almalı" adı altında yeni bir bölüm açıyorum. Bu bölümde Türkiye'nin değişik bölgelerine gittiğinizde eve dönerken ne almanız gerektiğini size tavsiye edeceğim. İşte bu yeni bölümün ilk yazısı Cunda'dan.. Zeytinyağı Başkenti Ayvalık ve Cunda'dır. Burada üretilen zeytin ve iklim şartlarının uygunluğundan dolayı en iyi zeytinyağı buradan çıkar. Ben yıllardır yağı "Has Ada" dan alırım. Cunda'da herkesin çok iyi bildiği Taş Kahve'nin hemen arka sokağında yer alan "Has Ada" kendi ürettiği zeytinyağını satıyor. Dükkan ufak ama arkadaki üretim ve bekleme odası görülmeye değer. 
Burada yağ almak isterseniz önce tadına bakabilirsiniz. Ben gittiğimde Kasım ayı başıydı ve Ayvalık Hasat Şenliği yapılıyordu. Şansıma erken hasat çıkmıştı ve bu güzel yağı almak istedim. Tabii ki bu konuda değişik fikirler var. Bekleyen yağın tadının daha iyi olduğu söyleniyor ama erken hasatın tadı ve kokusu da başka. Neyse isterseniz tadına bakarak alabiliyorsunuz. Hasan Gülören bu konuda size yardımcı olur.
Sızma zeytinyağı ağaç üzerinde elle veya sırıkla toplanan zeytinler  aynı gün içerisinde kontini olarak adlandırılan fabrikalarda  çıkarılarak sunuluyor.Asit oranı azami 0.9 dizeme kadar olması  gerekir. Fabrikada paslanmaz çelikten yapılmış güğümlerle taşınan  zeytinyağı aynı malzemeden yapılan tanklarda dinlendiriliyor. Daha sonra pamuk filtreden  geçirilerek içinde hiçbir tortu ve posa  bırakılmadan sunuluyor. Böylece serin ortamda iki yıl boyunca  güvenle saklayabileceğiniz  bir hale gelmiş oluyor.


Kasım 2013 fiyatlarıyla yağın kilosu 10 TL. Yeni hasat isterseniz biraz daha pahalı ve kilosu 15 TL. Burada sadece yağ satılmıyor. Yeşil ve siyah zeytin, zeytin ezmeleri, reçeli ve sabun da çeşitler arasında. Ben Ayvalık yöresinden siyah zeytin almanızı tavsiye etmem ama yeşil zeytin güzel. Sabunları da çok iyi. 


Has Ada istediğiniz ürünleri size kargo ile de ulaştırıyor. 

Adres: Mithatpaşa Mah. Çarşı Caddesi No: 8 Cunda (Alibey) - Ayvalık 
Telefon: 0266 327 11 49 

4 yorum:

 1. 5 lt.lik zeytin yağı ne kadar

  YanıtlaSil
 2. Kilo 30 idi ben aldığımda.Birde Adada Ege Bahçesi diye bir firma var.Şahsen Has Ada dan sonra onları keşfettim.Keşke yağıda onlardan slsaydım dedim.Muhteşem bir çift muhteşem işler başarmışlar.Hande hanım kendisi Gıda mezunu imiş .Gıda kodeksine uygun olarak birbirinden muhteşem reçeller,soslar,zeytin ve zeytinyağ bununla birlikte tarhana ve salmalar.Urunler muhteşem şiddetle tavsiye ediyorum şahsen kullanmış bir kişi olarak.Birde internet sitesi var.www.egebahcesi.com

  YanıtlaSil
 3. Yorum yazarken lütfen daha dikkatli olalım zira bahsi geçen Has Ada ödül almış bir firmadır ve yıllardır Ayvalığım müdavimi olarak her gittiğimde yağımı Ayvalıktan alırım. Türkiyenin en büyük yiyecek içecek firmasına yıllarca yağ tedariği yapan bir firmadam bahsediyoruz. Tabi ki daha iyileri de vardır (Kristal) gibi. Ama gönül rahatlığı ile alabileceğiniz üründür.

  YanıtlaSil
 4. kristal yağ ben de sızma zeytin yağından ziyade rafine zeytinyağı gibi bir izlenim oluşturdu. yani gerçek bir zeyti yağında hafif bir acılık ve kendine has koku olmalı. kristalde yok
  has ada yı tek geçerim

  YanıtlaSil