UŞAK KONAĞI - UŞAK

Bu sezon Basketbol Ligine çıkan Uşak Sportif ilk televizyon yayınını kupada gerçekleştirmişti. Ben ligde ilk yayınlarına gittim ve daha önce hiç görmediğim Uşak'ı da ilk kez görme şansına sahip oldum. Uşak'ta ağzının tadını bilenlerin çok olduğu gittiğimiz yerlerden belli oluyor. Ben tersten başlayarak akşam gittiğimiz Uşak Konağı'nı sizlere tanıtacağım. Osmanlı'nın son döneminde yapılan bu konak yakın zamanda restorasyondan geçirilerek restaurant haline dönüştürülmüş. Güzel bir mekan yaratmışlar. Yazın avlusu ve bahçesinde açık havada yemenin keyfi bir başka oluyordur ama biz Kasım'da gittiğimiz için üstü kapatılmış bahçe bölümünde oturduk. Burası içkili bir lokanta ve mezelerle işe başlamak gerekiyor. Mezeler arasında tercih yapmakta zorlanabilirsiniz çünkü çeşit çok. 
Ben gelen mezelerin hepsini beğendim ezme iyiydi ama en güzeli sağ altta gördüğünüz üstünde kurutulmuş acı biber olan mezeydi. Yaprak sarma da incecik ve lezzetliydi zaten bu bölgede damarsız asma yaprağı meşhur. Mezelerden memnun kaldıktan sonra masaya gelen içli köfte ve paçanga böreği de idare ederdi. Ama güveçte gelen ve közde patlıcanın üstünde beşamel ve eritilmiş peynirle yapılmış ara sıcak gerçekten harikaydı. Kaşarlı mantar da tereyağında hazırlanmış ve çok lezzetliydi.
Bu güzel meze ve ara sıcaklardan sonra daha önce gelenlerin bize en çok tavsiye ettiği ciğere sıra geldi. Ben ciğerin her türlüsünü çok severim ama iyi yapılması şartıyla. Burada masaya gelen ve tekrar tekrar istediğimiz ciğer gerçekten de bugüne kadar yediklerim arasında rahatlıkla ilk üçe girer. Yumuşacık ve ağızda dağılan ciğer mükemmeldi. 
Bu harika ciğerden iki tabak yedikten sonra ana yemeklerin tadına bakmaya fırsatımız olmadı. Ama et konusunda çok başarılı olduklarını duydum. İnşallah bir sonraki sefere onu da tadar ve buraya ilave ederiz. Ciğer ziyafetinden sonra gecenin sonuna doğru masaya ikram olarak gelen ballı ceviz ve dondurmalı irmik ise beni benden aldı. Ballı cevizi yemeye başlayınca insan duramıyor. 
Uşak'ta akşam keyifli bir masa için ilk adres Uşak Konağı olmalı. Ben genel olarak beğendim özellikle ciğer efsaneydi. Tek olumsuz yanı bahçedeki bölümde sigara dumanından fenalık geçirmem oldu. Burada turşuları da büyük bir dolapta saklama şekilleri ilginç...
Hesap çok ucuz değil adam başı 60-70 TL civarında geliyor. Ama yedikleriniz gerçekten lezzetli ve hakkını veriyorlar. 


Adres: Küme Mah. 64000 Uşak 


Telefon: 0276 223 99 55


http://www.usakkonagi.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder