ZAVALLI KURUFASÜLYECİ - UŞAK

Uşak yazılarımın son halkasında belki de Türkiye'deki en ilginç lokanta adını bulan ve kullanan yer var. Bu isim nereden geldi diye sorduk ama yanıtını alamadık. Daha doğrusu "O bende kalsın" diye tam Türk filmi tadında bir yanıt aldık. Neyse adı ilginç ama tadı yerinde bir mekan olan Zavallı Kurufasülyeci'nin sahibi bir dönem Galatasaray'da da forma giyen şu anda da Ş.Urfaspor'un kalesini koruyan Fevzi Elmas'ın ağabeyi... Lokantaya girince mis gibi yemek kokuları ile hemen tezgaha doğru yönelmeden duramıyorsunuz. Yemekler harika gözüküyor. Biraz yağlı olduklarını sanabilirsiniz ama lezzeti o yağda zaten. Salata müptelası olan hanımlarımıza göre değil...Masaya oturunca hemen ikram olarak turşu ve acı yeşil biber ile cacık geliyor. Ayrıca tadı süper olan domateslerle yapılan salata da ikram ediliyor. Anadolu'da siz masaya oturunca sormadan gelen ikramlara bayılıyorum. 
Burada 10 çeşit sulu yemek bulunuyor. Ama asıl ününü özel tarifle yaptığı kurufasülyeden alıyor. Bu tarifi bir televizyon programı için bile vermediğini söylüyor. Ben kuruyu çok severim ve burada yediğim belki de hayatımda yediğim en lezzetli kurufasulyeler içinde ilk 3 sıraya girer. ( 1 numara annemin, 2 numara Hüsrev ) 
Buradaki sulu yemekler içinde ben İzmir Köfte istedim, Burak benimle aynı tercihi yaparken Tufan ise yoğurtlu ıspanakta karar kıldı. İzmir Köfte yağlı gibi gözükse de hafif ve mideyi yormayacak kadar iyiydi. Köfteleri de iyi pişmişti. Ispanak ise güzeldi. 
Sulu yemeklerin hepsinin çok lezzetli olduğuna emin oldum ama kuru bambaşkaydı. Burada mutlaka kuru yemelisiniz yoksa çok şey kaybedersiniz. Yemeğin sonuna gelince tatlı sorduk. Uşak'ta Kemalpaşa tatlısına "Peynir Tatlısı" deniyor haberiniz olsun. Aslında sıradan bir tatlı olan Kemalpaşa üzerine kaymak, tahin ve ceviz konunca inanılmaz oluyor. Denedik ve gördük.
İçerisi temiz ve bakımlı, duvarlarda Fevzi'nin hediyesi olan büyük takımların futbolcularının imzaladığı formalar bulunuyor. Yemekler lezzetli, tatlı harika, çayları da demli, daha ne olsun... Uşak seyahatimizde yediğimiz bütün mekanlardan memnun kaldık ama burası hem adıyla hem de lezzetleriyle assolist olmayı başardı. Unutmadan Uşak denince akla tarhana geliyor. Tarhanacı Baba'dan acılı tarhana almadan dönmeyin. 

Adres: İzmir yönü Atatürk Bulvarı 64100 - Uşak 


Telefon: 0276 227 27 94

8 yorum:

 1. 14kasım2016 günü sahibinin tavsiyesiyle sucuklu kurufasülye yedik. arkasından bir porsiyon tatlı getirdi.bir porsiyon daha tatlı istedik. getiremeyeceğini sadece 50 lira karşılığında paket yapabileceğini söyledi. ısrarımıza rağmen küstahlaşarak servis yapmadı. yolumuza devam ettik takriben 2 saat sonra midelerimizden kıvranmaya başladık.kulllanılan sucuğun kalitesizliğinden olabileceği kanısına vardık.

  YanıtlaSil
 2. geçtiğimiz hafta yeni açılan yerinde güre çıkışında kurufasülye yiyelim dedik 1 kelle paça 1 az kelle paça 1 kurufasülyeye 50 tl hesap ödedik fasülyesi 5 para etmez fiatlar tam kazık zaten içerde sadece 3 masa doluydu tam bi kazık atmosferi vardı lokantada. adına aldanıp girdik ama ankaraya gelesiye kadar karşımıza eğer bi zavallı adam çıkarsa eşek sudan gelinceye kadar dövücez dedik. biz kazığı yedik yazımı okuyupta kazık yemek isteyen varsa gitsin parasını seven uzak dursun

  YanıtlaSil
 3. Tamam eyvallah fasulye güzel lezzetli fakat bir tabak fasulye 25 TL değil olmamalı kaziklanmak isteyene afiyet olsun

  YanıtlaSil
 4. Türkiye'nin en rezil lokantası diye düşünüyorum köfteler lastik gibi fiyatlar kazık kelimesi yetersiz 3 az kuru 3 tek lastik köfte 120 lira haram olsun kazıklanmak isteyen buyursun sadece ekmek güzel fasulye çamur gibi

  YanıtlaSil
 5. isim yapıp üstüne pislemek böyle olsa gerek ?

  YanıtlaSil
 6. Kendini beğenmişlik,küstahlık ve kazıkta son nokta.Yediğimiz kazık sonrası internette bir araştırayım dedim.Hemen herkes aynı şeylerden şikayetçi.Eminim bu satırlar ve diğer sitelerdeki şikayetleride okuyordur.Senin gibi pişkin birine ödediğim her lira haram olsun.Esnaf yoksunu kazıkçı seni.

  YanıtlaSil
 7. Adını müşterilerine uygun olarak vermiş.Tam adı zavallı müşteriler olmalı imiş.Hemen her sitede yorumların tamamına yakını şikayetçi buradan.Ukalalık,kazılçılık,pişkinlik hepsi bu işletmede mevcut.Dilerim birgün adına layık duruma düşersin.Kazık atarak aldığın her lira haram olsun.

  YanıtlaSil