SEYHAN PAÇA SALONU - ADANA

Adana'da ne yemeli dediğiniz zaman kebap akla geliyor tamam ama bu güzel şehrimizde çok farklı tatlar da bulunuyor. Kebap yemeden hatta ciğer şiş yemeden dönmeyin ama gece karnınız acıkırsa bir paça çorbası içmeden de dönülmez. Adanademirspor-Bursaspor kupa maçı bitip bizim çıkmamız 23.30'u bulduğu için tercihimizi çorbadan yana kullandık ve "neresi" diye Adana'lı dostlara sorduk. Aldığımız cevap üzerine de stada yakın bir noktada olan "Seyhan Paça Salonu" na rotayı çevirdik. iyi de yapmışız...


Sakatat sevenler için burası bir cennet. İçeri girince sizi öyle bir koku karşılıyor ki sakatat seviyorsanız bayılıyor, sevmiyorsanız kendinizi hemen dışarı atmak istiyorsunuz. Masaya oturunca bir kova dolusu ekmek olduğunu görüyorsunuz ve hemen gelen garsonumuz teneke sürahide su ve ortaya acı biber ile limon getiriyor.


Burada kelle-paça bence en iyi çorba, ama işkembe, tuzlama ya da karışık içmek isteyenleri de harika bir lezzet bekliyor. Burada karışık çorbada ayak, kelle, dil ve de çürük dedikleri yanak kısmındaki siyah etler bulunuyor. Bunun lezzetinin de müthiş olduğu söyleniyor. Ben kelle paça istedim. Burada usta kelle ve ayak etlerini kaseye koyup kaynayan kazandan etsuyu ilave ederek hazırlıyor. İçine sarımsak siz söylemeden konuyor. Üstüne kırmızı toz biber tavada kızdırılarak dökülüyor. 


Kelle Paça çorbasının içinde o kadar fazla et var ki , İstanbul'da verilen çorbaları ister istemez sorguluyorsunuz. Tadı muhteşem ve et suyu sizin damağınızda inanılmaz bir lezzet bırakıyor. Çorba çeşitlerinden tuzlama deneyen yönetmenimiz Teoman da çok beğeniyor ama gözü benim kelle paça'da kalıyor. 


Güney'de olduğunuzda diğer bölgelerde pek bulamayacağınız bazı lezzetleri de görüyorsunuz. Mesela şırdan ve mumbar gibi bağırsaktan yapılan bazı yemekler var. Ben şırdan yemek istedim çünkü çok övdüler ama karnımız doyduğu için bir sonraki sefere bıraktık. Yine de sizin için fotoğrafını çektim ve beğeninize sunuyorum. 


Bilmeyenler için sağ üstteki mumbar altındaki ise şırdan. Ben mutlaka deneyeceğim. Adana'da sakatat yemek ve çorba içmek için adres Seyhan Paça salonu olmalı. Hesap çok makul, çorbalar 8-9 TL... Lezzet garantisi ise sonuna kadar var. 

Adres: Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Bulvarı Cevdet Yurdakul Caddesi No: 41/C - Adana 

Tel: 0 322 454 37 88

2 yorum:

  1. Arkadaşlar yazılan gibi degil ilgi alaka sıfır gidip kuruköprü paça içmenizi öneririm.

    YanıtlaSil
  2. Bence de yazılanlar doğru değil, ilgi alaka yi bı kapıdaki Adana usulü vale veriyor ,gerisi boş,fiyatta 18 TL

    YanıtlaSil