ŞÜKRÜ USTANIN YERİ - KAYSERİ

Kayseri yolculuklarımızda menü hep aynı oluyordu. Şehrin içinde yer alan bir dönerci ve meşhur mantıcı. Bu sefer biraz çemberin dışına çıkalım ve farklı lezzetler arayalım dedik. Adana'dan karayoluyla Kayseri'ye geçerken yolda güvendiğim sitelerden Oburcan'ın Kayseri sayfasına bakınca "yerimizi bulduk" dedim. Şükrü Usta'da testide yapılan et ve kurufasulye bizi kendine çekmeye yetti. Dükkanı bulmak biraz zor oldu ama bulunca aslında yerinin ne kadar kolay olduğunu anladık. 


Kayseri'de çarşının içinde Kicikapı denen bölgede bulunan küçücük bir dükkan burası. Aslında Anadolu'da dolaştığınız zaman bu tür işini iyi yapan küçük işletmeleri bulup tanıtmanız gerekiyor. Onlar şubeleri giderek artan ama kalitesi azalan büyük işletmelere karşı lezzet yolculuğunun Don Kişot'ları aslında. Burada da Şükrü Usta gibi renkli bir insanı tanıma şansına sahip olduk. 


Aslen Yozgat'lı olan ama uzun süredir Kayseri'de yaşayan Şükrü Usta bizi kapıda karşıladı. "Seni arıyorduk" deyince önce şaşırdı sonra "İnternet'ten mi buldunuz" diyerek hemen olayı anladı. Usta bize "Ne istersiniz" diye sormadı bile ve "Yukarı çıkın size karışık tabak hazırlıyorum" dedi. Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz... Hemen son derece basit döşenmiş üst katta ısıtıcının karşısında masaya kurulduk. Saat 14.30 olduğu için öğlen servisi bitmiş bizden başka kimse yoktu. Masaya önce salata ve pide geldi. 


Burada lüks aramayın, hatta fazlaca düzen de beklemeyin. Burada lezzet patlaması yaşayacak ve Şükrü Usta'ya dua edeceksiniz. Karışık tabakta neler mi var? Bir kere tarifi özel testide pardon destide kurufasulye yer alıyor. Şükrü Usta'nın Yozgat'lı olmasından dolayı meşhur Desti Kebabı buranın en önemli spesyali ve son olarak tadı damağınızda kalacak tandır. Bu üçlü arasında set olarak pilav: alın size karışık tabak...


Yanında acı yeşil biberle birlikte inanılmaz bir yemek oluyor. Burada yer alan lezzetler içinde kötü diyebileceğiniz yok sadece pilav biraz daha iyi olabilirdi. İsterseniz karışık yemeyin dilediğiniz yemeği tek olarak sipariş edin ama bana sorarsanız karışık tabak en iyisi. 


Desti Kebabında et adeta ağzınızda eriyordu ve saatlerce testi içinde pişmesinden dolayı erimeye yüz tutmuş ama lezzetliydi. Benim en çok beğendiğim lezzet ise tandır oldu. Tandır için kullandığı etin yağ oranı tam kıvamındaydı ve tadını çıkarmak için ağır ağır yedim. Kuru ise yine testide pişmiş ve çok iyiydi. Yemeğin üstüne iş tatlı kısmına gelince kadayıf olduğunu öğrendik. Kadayıfı hem sade hem de üzerine tahin eklenmiş olarak sipariş ettik. Ben tahinli olanı daha çok beğendim. 


Şükrü Usta'ya kadayıfı sıcak servis etmesini tavsiye ettik. Kadayıf biraz vasat olsa da burada karışık tabağı yemek için tekrar tekrar gelirim. Usta bizi kapıya kadar uğurladı. Hesaba gelince 3 tane karışık tabak, 3 meşrubat, 2 tatlıya 56 TL hesap geldi. Eline koluna sağlık Şükrü Usta umarım bu yazıdan sonra hak ettiğin gibi dükkanın dolar taşar. 

Adres: Kiçikapı Mahallesi Vatan Caddesi no: 35 Merkez - Kayseri 

Telefon: 0352 222 55 94

1 yorum:

  1. Kayseri de bulabileceğiniz en guzel damak tadı. bende sans eseri gittim.
    yemekleri ikram harika.her ile bir Şükrü usta lazim derim.

    YanıtlaSil