İLHAN RESTAURANT - GELİBOLU

Gelibolu ve Çanakkale bence her Türkün mutlaka görmesi gereken yerler. Burada yaşananlar ve kalan anıları bugün bile önümüzü görmemizi sağlayacak değerde. Burada şehitlikleri ve savaşın izlerini gezerken güzel bir yemek için Gelibolu merkezinde yer alan İlhan Restaurant size öncelikle tavsiye edeceğim mekan. Biz Gelibolu civarında yazlıkları bulunan arkadaşlarımızı ziyarete gittiğimizde buraya gelme şansı bulduk. Ben mekanı en sevdiğim filmlerden olan "Hokkabaz" da görmüş ve hafızama kazımıştım zaten...


Denize sıfır konumda ve ortadan geçen bir kanalın kıyısında değişik bir konumda. Burada her türlü deniz ürününü bulabilirsiniz. Ama bu civarda mevsiminde sardalya yemeden ayrılmayın derim. İlhan Restaurant'da benim en çok hoşuma giden personelin ilgisi ve güleryüzü... Ne kadar kalabalık olursa olsun sizinle aynı derecede sıcak ilgileniyor ve hizmeti aksatmıyorlar. 


Meze tabağında yer alan mezeler içinde denediğim hepsi çok lezzetliydi. Kaya koruğu ve patlıcan özellikle tavsiye edeceklerim arasında ön sırada yer bulur. Tabii ki çiroz da güzel. Burada sadece benim değil genel olarak herkesin en beğendiği ise kalamar tava. sadece kalamar tava yemek için bile İlhan'a gelenler var. Yumuşak ve dışı kıtır kalamar tam kıvamında kızartılmış ve çok lezzetli...


Karides ise güzel bir tereyağında sotelenmiş ve iyi ama ben bu kadar ufak karidesi fazla beğenmiyorum. Tarator sosu süper ve midye dolması da sınıfı geçecek kadar iyi. Ama dedim ya burada özellikle mevsiminde mutlaka sardalye yemeniz gerekiyor. Benim en sevdiğim balıklardan olan sardalye ızgara olarak yapılıyor. Yağlı bir balık olmasına rağmen yemeye doyamıyorsunuz. Balıkların hepsi çok taze ve tezgahta beğenerek seçim de yapabilirsiniz. Lüfer bulursanız affetmeyin biz mezgit de yedik onu da beğendim. 


Akşamları giderseniz burada fasıl grubu da canlı müzikle ortamı şenlendiriyor. Özellikle rüzgarlı havalarda masadakilerin uçmaması için dikkat etmeniz gerekiyor. Burada püfür püfür esen rüzgarla güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Yemeğin sonunda ise ayva tatlısı ya da peynir tatlısı size tavsiye edebileceklerim arasında. Fiyatlar balığına göre değişiyor ama hesaplı olduğunu söyleyebilirim. 


Adres: Balıkhane sokak no: 2 Gelibolu Merkez 

Telefon: 0286 566 11 24

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder