ONDO - EDİRNE

Edirne basketbol maçları için gittiğimiz şehirler içinde en sevdiğim yerlerin başında geliyor. İstanbul'dan 2,5 saatlik bir yolculuk sonrası rahatça ulaştığımız Edirne'de ciğer en sevdiğimiz lezzet ama başka neler var inanamazsınız. Kapalıçarşı civarında Kemal Usta'da ciğerimizi yedikten sonra Keçecizade'den badem ezmesi alıp peynir için her zaman gittiğimiz dükkana uğruyor ve peynirimizi alıp son lezzet durağına uğruyoruz. Edirne denince akla "ekler" ya da "profiterol" gelir dediğimde bana şaşırabilirsiniz ama ben ne zaman gitsem özellikle "ekler" almadan dönmüyorum. Burak'ın keşfi olan Ondo bu konuda 1 numara...


Yazın daha çok dondurmacı olarak hizmet veren Ondo kış aylarında kendine özgü kreması ile hazırladığı minik ekler ve profiterol ile birlikte tulumba tatlısı ve peynir helvası da satıyor. Üst katta küçük bir oturma yeri de bulunuyor ama biz sürekli olarak paket alıp eve götürüyoruz. Tezgahın başı sürekli kalabalık ve tepsilerin boşalması çok kısa sürüyor. 


Özellikle Yunan ve Bulgarlar alışveriş için geldiklerinde buradan kilolarca alıp dönüyorlar. Dediğim gibi benim favorim ekler... Burada klasik ekler dışında beyaz çikolata ile hazırlanan ekler de satılıyor. Ben bu kadar güzel kreması olan ve hafif bir ekler başka yerde yemedim. İnsan bir oturuşta 10-15 tane yiyebilir. Profiterolü de muhtemelen aynı krema ile hazırlıyorlar. O da gerçekten harika. Paket servis olarak günde kaç kilo sattıklarını merak ediyorum. Soracaktım ama o kadar yoğun çalışıyorlar ki kafalarını kaldıracak vakitleri yok. 


Karışık tabak tam bir canavar. İşin sırrı sadece kremada değil tabii ki.. Hamuru da bence çok özel. Tulumbayı denemedim ama Edirne'de Balkan Tulumbası kötü olmaz herhalde. Burada yazın giderseniz profiterol üstüne dondurma ya da sadece dondurma tabağı da yiyebilirsiniz. Ben geçen sene meyveli dondurmalarını çok beğenmiştim. Höşmerim üstüne dondurma da güzel oluyor.


Fiyatlar gayet makul, eklerin kilosu 16 TL, Profiterol de aynı fiyata satılıyor. Ben güzel bir ciğer ziyafeti üstüne burada tatlı yemenizi tavsiye ederim. Eve de götürmeyi ihmal etmeyin. Tek kusurları çayın olmaması. 

Adres: Tahmis Meydanı - Edirne 

Telefon: 0544 915 06 33

1 yorum:

  1. harikasın askerliği orda yapmıştım arıyordum bu eklerciyi yardımcı oldun saol

    YanıtlaSil