PAÇACI ŞEMSİ - ANTALYA

Antalya'da maçta inanılmaz bir soğuk yedikten sonra saat 23.30 olunca kendimize bir çorbacı bulalım istedik. Otel resepsiyonundaki görevlinin tavsiyesi üzerine Paçacı Şemsi'yi bulmak için yola çıktık. Merkezde kolay bir yerde olan Şemsi 1976 yılında kurulmuş ve Antalya'da Konyaaltı ve Kırcami'de iki şubesi daha bulunuyor. 


İçerisi tıklım tıklım olan mekanda karşıdaki kaldırımda bir dükkanı da kullanıyorlar. Masada her çorbacıda olan detaylar göze çarpıyor ama Antalya'da olunca limonların güzelliği bir başka. Ortada ekmek, baharatlar,sirke ve sarımsak ve acı biber masada hazır. Gelen koku sizi daha da acıktırıyor ama burada servis çok hızlı ve çorbalar tam benim sevdiğim gibi çok sıcak olarak getiriliyor.


Paçacı Şemsi de 6 çeşit çorba bulunuyor: Buranın spesyali olan Simitli Kelle Paça, Kelle Paça, Tuzlama, İşkembe, Tavuksuyu ve Mercimek.... Ayrıca istediğiniz sakatat çorbalarını karışık olarak da servis edebiliyorlar. Ben en sevdiğim çorba olan Kelle Paça istedim. Masaya aşırı sıcak gelen çorbanın üstünde terbiyesi koyu kıvamıyla dikkat çekiyordu. Ayrıca hemen kızdırılmış tereyağ üstüne servis edildi. 


Çorba bol etli ve porsiyon olarak gerçekten doyurucu. Terbiyesi çok güzel bir lezzet vermiş ve tereyağı ile birlikte damağınızda harika bir tat bırakıyor. Ben bu şekilde hiç içmemiştim ama gerçekten çok beğendim. Turgay Demir işkembe istedi ama üstüne eklenen terbiyenin çorbaya gitmediğini söyledi. Ben de yarım tuzlama istedim ve kelle paçada harika olan terbiyenin tuzlamada o kadar iyi kaçmadığını gördüm. Ama isterseniz çorbayı terbiyesiz olarak alabilirsiniz. O zaman tadı daha iyi oluyor.


Tavuksuyu çorbanın tadının da güzel olduğunu içenlerden öğrendik. Burada çorba dışında yenecek bir çeşit yok. Ama sonrasında en az çorbaları kadar meşhur olan bol cevizli kabak tatlısı yiyebilirsiniz. Tahinli olarak da servis edilen kabak tatlısı da övgüyü hak ediyor. Karşı kaldırımda duran kabak stoğu ise bu tatlının ne kadar tuttuğunu adeta kanıtlıyor. 


Fiyatlar çok cebi yakan kıvamda değil ama porsiyonlarının doyurucu olması en önemli avantajları. Yemek sonrasında çay olmaması eleştiri konusu olabiliyor. Özellikle kelle paça ve kokteyl dedikleri karışık çorbayı tavsiye ederim. 

Adres: Tahıl Pazarı Mah. Cengiz Tonguç Caddesi 07040 Antalya

Telefon: 0242 247 50 73

http://www.pacacisemsi.com

5 yorum:

 1. Antalyanin en iyi corbalari orada....

  YanıtlaSil
 2. Antalya da en iyi çorba Beyoğlu işkembe salonu yenikapı karakolu yanında

  YanıtlaSil
 3. Antalyanin en kazik corbacisi pacaci semsidir 9 tl ye mercimek corbasimi olur 15 tl ye pacami olur resmen suyu bu fiyata satiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyor sun

   Sil
 4. En kazik corbaci semsi 9 tl ye mercimek corbasimi icilir

  YanıtlaSil