MANİSASPOR KEBAPÇISI - MANİSA

Geçen hafta uzun bir aradan sonra Manisa'ya gittim. Akhisar Belediye-Eskişehirspor maçını anlatmak için Manisa'ya giderken bizi ulaştıran şöförümüzün tavsiyesi ile çarşı içindeki Manisaspor Kebapçısı'na uğradık. Manisa Kebabını uzun yıllar önce İzmir'de adını hatırlamadığım bir yerde yemiştim ve pek beğenmemiştim ama kaptanımız "Sadece burada yemek için ailemle her ay gelirim" dediği için sağlam bir ön referans almış oldum. Yol üstünde şubeleri de var ama asıl işin başladığı küçük dükkan bir başka.


Hüseyin Usta'nın dükkanında içerisi küçük ama kalabalık. Burada yoğun saatlerde kapının dışına kadar taşan uzun kuyrukların olduğu söyleniyor. Masaya oturunca siparişinizi aldıktan sonra tercihe göre soğanlı ya da soğansız yeşillikler geliyor. Burada ayran da bir başka. Kendi özel yapımları ayran için Foça'dan gelen ve sadece yoğurt yapılan bir mandıranın ürünü kullanılıyor. Sonuç olarak mükemmel bir ayran ortaya çıkıyor. 


Manisa Kebabı denilen yemek aslında köfteden oluşuyor. Köfteler için seçilen et süt danasının ön kolundan alınıyor ve lezzeti buradan geliyor. Kömür ateşinde ve geleneksel tarzda mangalda pişirilen ete lezzet katan bir diğer faktör ise tereyağı. Özel bir tereyağı kullanıyorlar ve yumuşaklığı dikkat çeken pidenin üstüne bolca tereyağı dökülerek köfteler hazır hale geliyor. 


Ocağın başında bu dükkanın kurucusu ve sahibi olan Hüseyin Şengül tarafından bizzat bilgilendirildim. Tereyağının kokusu bile insana bu kebabın ne kadar lezzetli olduğunu anlatabiliyor. Buradan sadece tereyağı almak için gelenler olduğu söylendi. Burada iki değişik şekilde servis yapılıyor. Ya benim tercih ettiğim gibi salça sosu ve yoğurt olmadan sade, ya da salça ve yoğurtla birlikte alabiliyorsunuz. Etler o kadar lezzetli ki tadını bozmadan sade yemek daha güzel oluyor ama tercih sizin...


Etler süper ama bir pidenin bu kadar lezzetli olabileceği aklımdan geçmezdi. Hamuru özel olarak hazırlanan pideler halis tereyağı ile ıslatılınca daha da yumuşak oluyor ve adeta ağızda dağılıyor. Bugüne kadar Manisa Kebabı yememiş olmam büyük kayıp. Bakır tabaklar da işin sunumuna ayrı hava katıyor. Ortaya çıkan resmen sanat eseri...


Bu yemekten sonra tatlı isterseniz kadayıf ya da Kemalpaşa bulunuyor. Ben üzerine kaymak takviyesiyle Kadayıf yedim. Bolca fındıkla servis edilen kadayıf çok lezzetliydi. 


Hüseyin Usta tam bir futbol hastası. Manisaspor'da yöneticilik yapmasının yanında Fenerbahçe taraftarı. Ersun Yanal'ın hocalığını da yapan Hüseyin Usta bağlarını koparmadığı Yanal'ı sık sık burada ağırladığını anlatıyor. Geçtiğimiz ay 1 hafta eşiyle Antalya'ya giderek Fenerbahçe kampını takip eden ustamız her maçı seyreden bir futbol tutkunu. Dükkanın girişinde afiş olarak Hüseyin Usta'nın Alex'e servis yapması bulunuyor. 


Manisaspor Kebapçısı kesinlikle gidilmesi gereken bir lezzet durağı. Her detayı düşünen ve kaliteden ödün vermeyen Hüseyin Ustamızı kutluyorum . Çarşıdaki dükkanın yanı sıra Bankalar Caddesi ve İstanbul yolunda da iki şubeleri var. 

Adres: Sinema Park Cd. (Eski PTT karşısı)Manisa,

Telefon: 0236 232 07 20 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder