KARDEŞLER BÜFE - ALSANCAK - İZMİR

Geçenlerde site ile ilgili bir eleştiri aldım: "İzmir'de hep turistik yerlerden bahsediyorsunuz İzmirliler orada yemiyor" diyen okuyucum haklı ama sonuçta ben de İzmir'de turist sayılırım :)) 
Bu eleştiri üzerine aslında 30 yıldır bildiğim ve zaman zaman uğradığım bir büfeyi tanıtmak istiyorum. Eskiden sık sık İzmir'e gider ve uzu süreler kalırdım. Bu seyahatlerde İzmir Karışık Sandviçi'ni keşfettim. O yıllarda sokak aralarındaki büfeler belediye tarafından yasaklanmamıştı ve özellikle 2-3 yer çok popülerdi. Herkes Efes Oteli'nin yanındaki büfeyi bilirdi ve orası da güzeldi ama bizim yerimiz hemen 2 sokak paralelde yer alan Kardeşler Büfe idi. Sokak arası büfeler saçma bir kararla yasaklanınca dükkana geçiş yapıp taşındılar. 


Yeni yerleri Tevfik Fikret Lisesinin çaprazında Cumhuriyet Bulvarı üstünde tam köşe başında. Burada gerçek bir İzmir Karışığı yiyebilirsiniz. Yine biz İstanbulluların sıkça yaptığı bir yanlışlık, İzmir'de Kumru aramaktır. Kumru, Çeşme'ye özgüdür ve İzmir'de asıl meşhur olan ve eskiden beri bilinen Kömürde Sandviç'tir. Bu Kumru'dan tamamen farklı bir ekmeğe tamamen farklı bir yöntemle hazırlanır. Kardeşler Büfede bir karışık yediğinizde ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. 


Burada karışığın içinde yer alan malzemelerden sucuk ve salam ocakta çevirerek pişirilirken içine konulacak sayas (yani peynir) eritilirek harika bir kombinasyon olması sağlanıyor. Yukarıda gördüğünüz tencere içinde salçalı sosta pişen sosis ve turşu ilavesiyle karışığınız hazır oluyor. Ama bununla yetinmeyip içine yumurta da isteyin bence. O yumurtalar ocağın üstüne atılan küçük bir çemberde pişiriliyor ve harika oluyor. Ben 1990'lı yıllarda eski yerinde sadece o yumurta için bile sandviç yerdim. Yanına da şimdi olmayan yerel Sen-Sun gazozu of anam of...


Karışık dediğin böyle olur. Sayas ne diye soranlar ise İzmir'li bir arkadaşlarına danışsın derim. Burada ayrıca Pastırmalı-Yumurtalı sandviç de alternatif bir lezzet olarak sizlere önereceğim bir çeşit. Ben yumurtalı karışıktan şaşmam ama her türlü kombinasyon yapılabilir. Kardeşler Büfe 24 saat açık olduğu için gecenin sonunda acıkan bünyelere de hizmet verebiliyor. Bir tanesi rahatlıkla doyurur, biz gençliğimizde 2 tane yerdik ama şimdi zor :))


İzmir'de ister öğlen yemeğinde ister gece bar çıkışında Kardeşler Büfe en iyi sandviçi yapan yer olarak size tavsiyemdir. Burada Kumpir de yapılıyor ama boşverin gitsin...Eskiden Alsancak'da "Baba'nın Yeri" de vardı orada Tavuk-Rus yerdik harikaydı onu da anmış olalım. 

Adres: 1382 Sokak 4/C Alsancak - Konak - İzmir

Telefon: (0232) 421 51 59

1 yorum:

  1. BİRDE SİTEMİZİ ZİYARET EDİN İSTERSENİZ....WWW.TOSTCUKARDESLERBUFE.COM

    YanıtlaSil