KÖFTECİ OSMAN - EDİRNE

Edirne denince akla tava ciğeri gelse de bu güzel şehrimizde başka lezzetler de bulmak mümkün. Özellikle tüm Trakya'da olduğu gibi köfte burada da harika yapılıyor. Uzun yıllardır Edirne'de köfte denince ise akla Köfteci Osman geliyor. Ben ilk kez 1995'de mesleğe yeni başlamışken Sofya'ya otobüsle giden basketbol kafilesiyle burada köfte yedim. Sonrasında ise maç için gittiğimizde ilk tercihimiz ciğer olsa da arada Köfteci Osman'ı da ziyaret ettik. Şehrin kalbinde muhteşem Selimiye Camii yanında yer alan asıl yerinde lezzet sizi bekliyor. 


Osman Usta'da merkez dükkan son derece basit ve sade olup salaş görünümüyle sizi yanıltmasın burada köfte yemeden Edirne'den dönülmez. Her zaman kalabalık olan lokantada kendinize yer bulup oturun ve siparişi verin. Salata ya da piyaz da söylemeyi ihmal etmeyin. Garnitür olarak Edirne'nin meşhur kurutulmuş kızarmış acı biberi de masanıza gelecek. Köfte yanında ayrıca acı sos da tabakta geliyor ve tadı harika...


23 yıldır hizmet veren restoranda köftenin hazırlanması ve pişirilmesi ustaca yapılıyor. Buranın sahibi olan Osman Almadık ve işletmeyi sürdüren oğlu Emre sadece kömür ızgarası kullandıklarını ve eti pişirirken ızgaranın ısısının ayarlanmasından köftedeki yağ oranının ayarlanmasına kadar herşeyin lezzete etki ettiğini söylüyorlar. Zaten belki de yapımı bu kadar basit olan köfteni bazı yerlerde lezzetli olmasının sırrı detaylarda gizlidir.


Köfte gerçekten çok güzel, ben içinin biraz sulu kalmasını ve kurutulmadan pişirilmesini sevdim. Acı sosu ise ayrı bir lezzet patlaması ama sevene... Piyazda kullanılan fasulye de güzeldi, ne erimiş ne de diri kalmıştı bu da olumlu not olarak kayıtlara geçti. Köfteci Osman'da ben servisi biraz vasat buldum. Bazı arkadaşlarım da aynı dertten şikayetçi olunca ufak bir uyarı yapalım: Biraz güleryüz ve kibarlık gerekiyor. Yoksa bu lezzette bir köfte için bile lokantaya gelinmez. 


Yemeğin üstüne Hoşmerim tatlısı yenir. Buradaki höşmerim Balıkesir tarafındakinden bayağı farklı. Ben bu şeklini çok daha fazla beğendim. Hava sıcaksa üstüne bir top sade dondurma iyi gider. Son dönemde tava ciğeri de servis etmeye başladılar ama ben ciğer için başka yerleri tercih ederim. Osman'a köfte yemek için gelinir, bence Trakya'daki 2-3 yerden birisi. 4 şubeye ulaştıklarını öğrendim ama merkezdeki yeri tavsiye ederim. Edirne gezilecek ve görülecek bir şehir. Görmediyseniz mutlaka gidin ve özellikle Selimiye'ye hayran kalarak dönün. 

Adres: SABUNİ MAH. YEDİYOLAĞZI CAD. NO:16 / BALIKPAZARI Merkez - Edirne

Telefon: (0284) 213 78 91
Daha Büyük Görüntüle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder