SAFA MEYHANESİ - YEDİKULE

İstanbul'daki meyhaneler içinde geçmişi çok eskilere dayananların havası bir başka oluyor. Buralarda yeni mekanların çoğunda görülen görgüsüzlük ve zevksizlik olmuyor. İşte bu nedenle tarihi 100 yıla dayanan Safa Meyhanesi benim için bir başka. İstanbul'un gerçek semtlerinden Yedikule'de yer alan Safa'ya gitmek için eski ve tarihi dokusunu korumaya çalışan sokaklardan geçmek gerekiyor. Burada yapılan yürüyüş bile insana iyi geliyor. Ben erken buluştuğumuz için hava aydınlık iken yürüdüm ve böyle semtleri özlediğimi farkettim. Marmaray ile gidip gelmek de çok kolay. Safa dışarıdan bakınca çok çekici gelmeyebilir ama içeri girince yüksek tavanı ve tarihi iç yapısıyla sizi büyülüyor. 
Burası 1900'lü yılların başında Demiryolları çalışanlarının akşamları iş sonrası uğradığı bir lokal olarak başlamış. Daha sonra 1948 yılında Süleyman Kızıltay tarafından kuruldu ve aynı yerinde devam etti. Adabıyla rakı içenlerin tercih ettiği meyhane ünlü isimlere de sürekli evsahipliği yapıyor. Buraya girince bile insanın yüzü gülüyor ve masaya pozitif oturuyorsunuz. Ben uzun süredir görmediği eski dostlarım Erhan ve Mutluhan ile buluştum. Masaya bakan garsonumuz hemen mezelerle işe başladı. Burada mezelerin kalitesi ve kullanılan malzeme gerçekten mükemmel. Servis için bulunacak tek kusur yok, siz keyifli bir sohbete dalmışken masaya gelip gidenleri anlamıyorsunuz bile...Mezelere bakacak olursa barbunya pilaki tam kararında pişmiş erimemişti, patlıcan salatası klasik şekilde hazırlanmış ve lezzetli acılı ezme ise renginden de anlaşılacağı gibi nefis bir malzeme ile hazırlanmıştı. Kızartma ve sos ile hazırlanan meze ise herkesin beğendiği bir lezzet oldu. Uzun sohbetlerin mekanı olan Safa'da mezelerin hepsine kefilim ama yavaş yavaş yemek gerek. Fava yine içinde sürpriz olmadan klasik tarzda hazırlanmış ama lezzet olarak harikaydı.Benim tek vasat bulduğum lakerda oldu. Zaten lakerdanın iyisini sadece 1-2 yerde yiyebildim. Burada meyhane mezeleri dışında ıvır zıvır yok...


Mezelerin sonunda vakit biraz ilerleyince benim rakı masamın değişmezi olan ciğer geldi. En iyi ciğeri Asmalı Cavit'de yediğimi hep söylüyorum onu ayıralım buradaki ciğer de beğenilmeyecek gibi değildi. Bu arada masalar yavaş yavaş dolmaya başlamıştı ve müşteri kalitesinin de ne kadar üst düzeyde olduğunu görme şansı bulduk. Güzel ve keyifli sohbet, harika servis ve insanı sıkmayan geniş mekan, daha ne olsun ki... Sonra masaya köfte geldi, ben köfteleri de çok beğendim. 


Servisin en sonunda masaya et tabağı da gelince "of" dedik doğrusu. Etler lokum gibi ve iyi bir kasaptan alındığı belliydi. Bunun yanında iki kez dolu dolu patates kızartması istedik ve daha önce dediğim gibi "Rakıyla ne alaka" diyenler en çok patates yiyenler oldu. Gerçek ev patatesi yani donmamış taze soyulmuş ve kızartılmış olunca da değmeyin keyfimize. Sahibi olan ve bayrağı babasından devralan Arif Kızıltay "Meyhanede fasıl veya müzik olmaz" diyerek insanların iş çıkışında sohbete geldiğini belirtiyor. Radyo çalıyor ama sesi çok yüksek değil. 


Sahibinin felsefesi aslında mekanın kalitesini özetliyor: "30 liraya da 80 liraya da yağ var ben 80 liralık olanı alırım ve kullanırım, peynirin en pahalısını alırım ama bunları hesaba yansıtmam gerekir" Bunun dışında "Beyoğlu ya da Nişantaşı'ında şöhret olmak kolay maksat Yedikule'de şöhret olmak" diyerek güveni gösteriyor. Burası Kulüp Rakısının merkezlerinden birisi ama Yeni Rakı da tercih edilebilir. Ben Safa Meyhanesini çok beğendim, gerçek bir meyhanede gerçek bir sohbet ve adabıyla içmek için buraya gidilir. Fiyatlar da makul aslında; 6 kişi 1 büyük 1 küçük Yeni Seri ile yukarıda saydığım yemekler adam başı bahşişle 90 TL ödedik. Hem çıkınca araba derdiniz yok 10 dakika yürüyerek Marmaray'a ulaşabilirsiniz.

Adres: İlyasbey Caddesi No: 129 Yedikule İstanbul 

Telefon: 0212 585 55 94

http://www.safameyhanesi.com

3 yorum:

  1. Hakikaten tarihi bir yer ama giderken tarihi bir kazık yemeğide göze alın .isim hakkı diye millete bu kadar giydirilmez.Resmen soygun zihniyeti hakim bir müessese.Ana yemek olmıyan 3 kişilik bir masaya 450.00 tl hesap yazabilecek kadarda ar damarları çatlamış bir zihniyet böyle yerleri meşhur ,gerçek meyhane deyipte milleti gaza getirmeyin ,Başkalarınında başını yakmayın.

    YanıtlaSil
  2. Eskiden hos ve makul bir mekandi. Ancak son gittigimde abartili bir fiyat ve berbat bir tuvaletle karsilastim. Sahibini kibarca ikaz edeyim dedim ancak cavap olarak yerinden bile kopirdamadan bizde oyle sey olmaz dedi. Nasil bir yaklasimsa!!!

    YanıtlaSil