ŞİŞLİ KÖFTECİSİ - ŞİŞLİ

İstanbul'un her köşesinde gizli kalmış lezzet noktaları var. Bazı lezzet avcıları bu tip yerleri biliyor ama çok fazla paylaşmıyorlar. Özellikle iş köfte olunca ince eleyip sık dokumak gerektiğinden her yeri kolay tavsiye etmiyorum ama Şişli Köftecisi çok rahat tavsiye edebileceğim bir yer. Ben burasını yaklaşık 10 yıl önce tesadüfen keşfettim. Şişli Camisinin hemen yanındaki daracık sokakta yer alan küçücük dükkan çevrede çalışanlar ve bilenlerin vazgeçemediği bir yer. Öncelikle dükkan küçük, malzemeler basit ama içerisi tertemiz ve bakımlı. Köftesi de anlatmaya değer...


Şişli Köftecisi geleneksel bir İstanbul semt köftecisi. Bu tip yerler eskiden daha fazlaydı ama büyük zincirler yüzünden giderek azaldı. Burada sabah servisi erken saatte çorba ile başlıyor. Özellikle mercimek çorbasını iyi yapıyorlar ve öğlen 2 gibi kalmıyor. Ayrıca hergün kurufasulye servis ediliyor. Ben bir seferinde kuru yedim ve beğendim. Ama buranın köftesi bir başka. İçinde anladığım kadarıyla fazla katkı olmayan köfte küçük ve eski bir ızgarada pişiriliyor ve yanında domates-biber ve pilavla servis ediliyor. Yanında ise melamin tabakta piyaz var. 


Köfte tat olarak Sultanahmet Köftecisine benziyor. Ben eski tip bu köfteyi çok beğendim. Piyaz ya da salata isterseniz pişman olmazsınız. Ayrıca et yemek isterseniz iyi bir kasaptan alındığı belli olan biftek de çok güzel. Suyu içinde kalarak pişiriliyor ve tadı mükemmel, ayrıca tavuk-şiş de menüde bulunuyor. İsterseniz karışık bir tabak yapabilirsiniz. Ben biftek-köfte karışık yemeyi seviyorum. Galiba önemli olan eti de köfteyi de nasıl pişireceğini bilmek. 


Fiyatlar son derece hesaplı. Öğle saatlerinde yer bulmak zor, masanızı başkalarıyla paylaşmak istemiyorsanız hiç gitmeyin bu saatlerde. Ama köfte sevenlerin Şişli'den yolu geçerse denemesini tavsiye ederim. 

Adres: Abide-i Hürriyet Caddesi Çarşı sokak No: 1/C Şişli 

Telefon: 0212 248 50 97 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder