YAŞAR USTA DONDURMA - BOSTANCI

İstanbul'da dondurma denince son yıllarda özellikle Anadolu Yakasında oturanlar önce "Yaşar Usta" demeye başladı. Ünü giderek artan Yaşar Usta ile benim tanışmam ise 14 yıl öncesine dayanıyor. Buraya beni ilk olarak sevgili Hakan Artış götürmüştü. İlk kez yediğimde ise "Bugüne kadar dondurma yememişim" dediğimi hatırlıyorum. Ondan sonra da bazen dükkana uğrayıp orada yedim bazen de kilo ile eve aldım. Yaşar Usta o yıllarda bu kadar üne kavuşmamıştı ama şimdi kazandığı ünü sonuna kadar hak ediyor. Öncelikle bu işe 5 yaşında adım atan Yaşar Usta'nın bir fırın önündeki tezgahta başlayan serüveninin bu noktaya gelmesi sevindirici. 


Yaşar Usta her zaman tezgahın başında, eskiden tek başına bu işi sürdürürken şimdi yanında 3 yardımcısı daha var. Aslında biraz sohbet edince dondurma konusunu ne kadar ciddiye aldığını anlarsınız. Burada klasik sütlü dondurma yapılıyor. Yaşar Usta işin püf noktasını açıklamıyor ama malzeme alımının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Çileği, kavunu, eriği nereden alacağını ve hangi bölgenin mahsulünün daha iyi olduğunu biliyor. Üşenmiyor atlıyor arabaya bizzat gezerek malzeme topluyor. Böyle olunca da meyvenin gerçek tadını alabiliyorsunuz. Zaten burada meyveli dondurmalar bir başka. Sanki dondurma yemiyorsunuz da meyvenin kendisini yiyorsunuz. Hatta abartalım meyvenin kendisi bile bu kadar lezzetli değildir. 


O mevsimde hangi meyvenin zamanıysa o yapılıyor. Her zaman olmayan sadece kısa süre satılanlar ise paha biçilemez. Mesela kırmızı erik... Prensipli adam olan Yaşar Usta dondurmanın üstüne sos ve fındık gibi gereksiz şeyler koymuyor. Kaşıkla tadına baktırmıyor. Sürekli yenilik arayan ustamızın tahinli dondurması da harika, ayrıca başka yerde bulamayacağınız Cicibebeli dondurma da denenebilir. Hurmalı ve kestaneli bulursanız tadına bakın... Bu arada inek sütünden yapılan kaymaklı ve bitter çikolatalı dondurmaları da harika ama o meyveliler yok mu....


Yaşar Usta'ya göre işin 4 sırrı var. Birincisi temizlik ikincisi dürüstlük üçüncüsü sevgi dördüncüsü ise tüm müşterileri ailenin bir ferdi gibi görmek. Böyle olunca da kendi ailene yedirmediğin hiçbir şeyi satmayacaksın felsefesi ortaya çıkıyor. Tezgahta self servis uygulaması var. Arkada fırının önünde oturacak masalar mevcut. Kredi kartı geçmiyor. Hatırlatmakta fayda var, Ayvalık Sarımsaklı ve 4.Levent dışında şubeleri yok. Bazı cafelere ise dondurma veriyorlar. Yaşar Usta bana göre İstanbul'daki 1 numaralı dondurmacı. Yemediyseniz çok şey kaçırdınız demektir. 

Adres: Prof. dr. Ali Nihat Tarlan caddesi 34/2 Bostancı -İstanbul

Tel: 0216 361 14 40

2 yorum:

  1. Bir çok yerde şubesi açılmaya başlandı; acaba frachise mı? Tadları da Bostancı gibi değil pek...

    YanıtlaSil
  2. evime 100 metre..ben almiyorum..nwdeni gereksiz pahali..kahve dunyasindan aliyorum..onlarin dondurmasida saf sut ve gercek meyve kullaniyorlar..ustelik adamlar kurumsal..gida muhendisleri ve doktorlari var..ben yasar usta nin gida muhendisi ve dr bulundurdugunu sanmiyorum..belki isyeri hekimi vardir oda ayda 1 ugrar..bu kadar abartmanin bi anlami yok..kiyma 32 tl iken 60 tl ye dondurma satilmaz..sut 1 tl kavun 5 tl..1 kilo kavunlu dondurma alsaniza kac para..abartmakta ustumuze yok..bide kahve dunyasini deneyin...en azindan sagliginiz icin

    YanıtlaSil