SULTANAHMET KÖFTECİSİ SELİM USTA - SULTANAHMET

İstanbul'da köfte yemek için en fazla bilinen adres Sultanahmet. Bu blogu açtığımda daha çok "az bilinen" yerleri yazamaya karar vermiştim onun için de bu herkes tarafından bilinen köfteciyi yazmadım. Ama geçenlerde gidip yediğimde az sayıda da olsa bilmeyenler olduğunu düşünerek yazmaya karar verdim. Sultanahmet Köftecisi Selim Usta'nın başı taklitçilerle dertte. Gerek dükkanın olduğu sırada gerek başka semtlerde taklitçiler o kadar fazla ki... Dükkana dedesinin fotoğrafını asan bile var. Hatta biraz ötede tarihi dükkanın ahşap girişinin aynısını taklit edeni bile gördüm. Siz dikkat edin tam adı "Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta" olan dükkanı bulun. 


Öğle saatlerinde giderseniz kuyruktan zaten doğru yerde olduğunuzu anlarsınız. 1920'de Mehmet Seraceddin Efendi tarafından kurulan müessese önce Turan Kebapçısı sonra da Halk Kebapçısı olarak hizmet vermiş. 1953'de babalarının vefatından sonra bayrağı devralan oğulları 1976'da Sultanahmet ismini ekledi ve bugünkü halini aldı. Kuşaktan kuşağa geçen dükkanda şimdi 4. nesil çalışmakta. Bu kadar tarihi bir yerde dükkanın içi de aynen muhafaza edilmiş. Ahşap ayaklı mermer masalar ve ahşap sandalyeler aynı. Ben eskiden ortada soba olduğunu da hatırlıyorum. 


Burada isterseniz klasik bir mercimek çorbası ile başlayabilirsiniz. Ben köfte ve yanında piyazdan vazgeçmem. Önce piyazla başlayalım. Fasulye kararında pişmiş, az soğan ve az yeşillik ile tamamlanmış. Harika değil ama lezzetli bir piyaz, köftenin yanında da olmazsa olmaz. Köftenin sırrını ise uzun yıllardır saklıyorlar. O kadar taklidi varken sadece burada bu lezzeti bulmamız işte o sırda saklı. Etin en güzeli hiç baharat katılmadan hazırlanıyor ve ızgarada ustaların maharetiyle tam kararında pişiriliyor. Köftenin hazırlanması kadar pişirilmesi de önemli zaten. 


Köftenin yanında yediğim en güzel acı sos servis ediliyor. Köfte ise bence 1 numara. Sıcak sıcak yediğinizde kendinizi tutamazsanız 2 porsiyon hemen bitiyor. Ekmeksiz yerseniz fazla kilo da yapmaz. Ekmekler de güzel. Biber turşusu lezzetli. Ayran kapalı olarak servis ediliyor su olarak Kestane suyu var. Köfte haricinde kuzu şiş de yapıyorlar ama bu köfte varken ona daha sıra gelmedi. Yemeğin sonunda tatlı olarak İrmik Helvası yiyebilirsiniz. Burada kredi kartı geçmiyor hatırlatmakta fayda var. 


Ben çok sayıda şube açmalarına rağmen merkezde yani Sultanahmet'te aldığım lezzeti bulamadım. Benim tavsiyem hafta sonunda tarihi bir tur yaparak gezmeniz ve acıkınca burada köfte yemeniz. 

Adres: Alemdar Mah. Divan Yolu Cad. No:12 Sultanahmet İstanbul 

Tel: 0212 520 05 66

www.sultanahmetkoftesi.com 

1 yorum: