KARATAŞ PİDE SALONU - SAMSUN

Samsun'a bundan 15 yıl önce Basketbol Türkiye kupasını izlemek için gitmiştim. Ne tesadüf ki geçtiğimiz günlerde yine Basketbol Türkiye kupası maçlarını anlatmak için Samsun'da 3 gün kaldım. Aradan geçen sürede samsun çok gelişmiş ve güzelleşmiş. Özellikle sabah yürüyüş yaptığım sahil harika düzenlenmişti. Kaldığımız Kent Otel dışarıdan bakınca biraz korkutsa da odaların yenilenmiş olması ve temizliğiyle tam not aldı. Personel de bir o kadar sıcakkanlı davrandı. İlk gün ayağımızın tozuyla resepsiyona "Nerede pide yeriz" diye sorunca turistik mekanları sıralamaya başladılar. Ben soruyu değiştirip "Siz nerede yersiniz" deyince otelin arka sokağındaki salaş bir yer olan "Karataş Pide Salonu" tavsiye edildi. Burası Saathane Meydanı'nın hemen bitişiğinde çay salonlarının olduğu sokakta bir yer. 


İçerisi tipik bir esnaf lokantası havasında. Burada sadece pide yapılmıyor, çorba çeşitleri ve sulu yemek de mevcut. Hatta kebap için ızgaraları da var. Ama ben içeride en fazla pide tüketildiğini gördüm. Biz önce çorba ile başladık. Tavuksuyu çorba biraz değişikti ve içinde pirinç de vardı. Pirinç çorbasını seven benim için bu tam bir "bonus" oldu. Sulu yemekleri tatmadım ama görüntüleri güzeldi. Bu bölgede güveç meşhurdur. Sıra sıra güveçler hazır halde bekliyordu. Çorbayı ise beğendim. Pide siparişine gelince garsonumuzdan tavsiye almak istedik ama o çeşitleri saymakla yetindi. Biz de otelde aklımıza sokulan Kuşbaşılı Pidede karar kıldık. 


Yumurtalı Kaşarlı Kuşbaşılı olan pide gerçekten mükemmeldi. Yumurtanın tadı buralarda bir başka. Yönetmenimiz sade Kuşbaşılı yerken ben de Kuşbaşılı-Kaşarlı istedim. Pide hamuru bu işim en önemli sırrı ve buradaki hamur çok lezzetli ve kıvamındaydı. Etler ise lezzetli ve iyi terbiye edilmişti. Ben pideyi böyle yerlerde daha güzel yaptıklarını düşünüyorum. Biz kuşbaşılı yedik ama etrafımızda ne kadar masa varsa Kapalı-Kıymalı siparişi verince buranın asıl spesyalinin o olduğunu anladık. Tadına bakınca da neden herkesin yediğini geç de olsa fark ettik. Ama kuşbaşılı da mükemmeldi yanlış anlaşılmasın...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder