ORHAN İNEGÖL KÖFTE - İNEGÖL

Bu kadar yıldır Bursa'ya gider gelirim İnegöl'e gitme şansım hiç olmamıştı. Ziraat Türkiye Kupası maçını anlatmak için İnegöl'e gidince dönüş yolunda yıllardır methini duyduğum meşhur köfteden yemeden dönmek olmazdı. İnegöl-Bursa yoluna çıkar çıkmaz sağda şubesi olmasına rağmen ilk ışıklardan sol tarafa yan yola girip asıl merkezine gittiğimiz Orhan Köfte bu işin en iyilerinden. Orhan Bey daha eski bir işletme olan Zeynel'in yanında işi öğrenip 1990 yılında kendi dükkanını açmış. Lokanta büyük ve ferah, içi zevkli döşenmiş ve Orhan Çelik hala işinin başında özellikle mutfağa girerek elini hiç çekmeden lezzetin korunmasını sağlıyor. 


Ülkemizde her bölgede hatta her il ve ilçede kendine özgü köfteler yapılıyor ama İnegöl Köftesi bir başka oluyor ve bu lezzeti en iyi kendi yerinde tadabilirsiniz. Ben içinde sadece et ve çok az baharatla hazırlanan bu köfteyi severim. Önce masaya gelen ikramlar ve köftenin olmazsa olmazı piyazdan başlayalım. Yoğurt bıçakla kesilecek kadar yoğun ve lezzetli, patates kızartması yağ çekmemiş, piyaz ise gerçekten özel bir lezzet barındırıyor. Piyazda kullanılan fasulye Erzincan'dan zeytinyağı ise Ayvalık'tan getiriliyor. Köftenin yanında servis edilen acı sos ise lezzeti arttırıyor. 


Gelelim köfteye, ben "İnegöl Köfte" adı altında pek çok yerde köfte yedim ama böylesine rastlamadım. İyi yapan yerler tabii ki var ama burası başka. Orhan Köfte bu işi iyi biliyor ve etin en iyisini kullanıyor. Zaten bu işin en önemli kısmı kullandığınız et. Kekikle beslenen ve doğal otları yiyerek büyüyen hayvanın eti zaten lezzetsiz olamaz. Klasik köfte mutlaka yiyin ama Kaşarlı köfte de harika. Ben ikisinden de yedim ve eşit derecede beğendim. Acılı köfte de denenebilir. Köfte dışında et çeşitleri de bulunuyor ama bu köfte varken onlara sıra gelmiyor. 


Köfteden sonra tatlı olarak Kemalpaşa ya da Sütlü Kadayıf yiyebilirsiniz. Buranın spesyali Sütlü Kadayıf olduğu için ben azıcık tadına baktım. Hafif ve lezzetliydi. Servis çok hızlı ve mekan büyük ama biz boş bir zamanında gittik, bazen dükkan ağzına kadar doluyken biraz bekleyebiliyorsunuz. Bu lezzet için inanın beklemeye de değer. Fiyatlar uygun tavsiye ederim.


İnegöl - Bursa Karayolu 2. km. 
0224 714 1919 - 0224 714 2121


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder