TUZU BİBERİ KORDON - İZMİR

İzmir en sık gittiğim yerlerin başında geliyor. Bu güzel şehrin her gidişimde farklı bir lezzet noktasını keşfetmek hoşuma gidiyor. Pazar sabah erken bir uçakla gidince kahvaltı yapmak istedik ve geçen sefer göz koyduğum ama yer olmadığı için oturamadığım Kordon'daki Tuzu Biberi restorana oturduk. Burasının methini çok duymuştum, önce Bostanlı ve Mavişehir'de başlayan zincire Kordon şubesi de eklenmiş. Mekan biraz dar masa az bunun için ya bizim gibi biraz geç gidecek ya da mutlaka rezervasyon yaptıracaksınız. Dekorasyonu çok beğendim, tam bir Ege havası yaratmayı başarmışlar. 


Tuzu Biberi zincir olup franchise vermesine rağmen bütün yemekler tek merkezde üretiliyor ve dağıtılıyor. Bu özelliği sayesinde yemeklerde standart yakalamayı başarıyorlar. Biz kahvaltı için gittik ama burada öğlen ve akşam servisleri de var. Bahçe kısmına oturunca hızlı bir şekilde siparişler alındı ve masa hazırlandı. Serpme kahvaltısı gayet tatminkar gözüküyor. Tulum peyniri ve zeytinler lezzetli. Ama kahvaltının bence iki yıldızı da tatlı... Bal-Kaymak gerçekten başarılı özellikle balın kalitesi hemen belli oluyor. Ama masanın yıldızı Lor ve Böğürtlen Reçeli karışımı.. Yemeye doyamıyorsunuz...


Kahvaltının olmazsa olmazı sucuklu yumurta ve menemen. İkisinin de tadına bakma şansımız oldu. Sucuklu Yumurta olması gerektiği gibiydi özellikle kullandıkları yumurtanın lezzeti hoşuma gitti ama menemen biraz vasat geldi bana... Domatesler iri kalmış, soğan ve biberler iyi pişmemişti. Daha iyi menemenler yedim hatta evde Ebru'nun menemeni sıralamada hep 1 numarada. Neyse o kadar kusur olur kötü değil vasattı sadece. Kuymak ise Ege damak tadına göre uyarlanmıştı. Konuştuğumuz mekanın işletmecisi Dora Bey Trabzon'daki tereyağ ve malzemenin burada ağır kaçtığını söyledi. Ama ben tadını beğendim. 


Kahvaltı gayet güzel zaten sürekli dolu olmasından herkesin çok beğendiği anlaşılıyor. Öğle ve akşam menüsü ise yine Ege mutfağına dayanıyor. Ege denince akla tabii ki zeytinyağlı yemekler geliyor. Tuzu Biberi her gün zengin bir zeytinyağlı büfesi sunuyor. Mevsimine göre değişen otlar çok lezzetli. Sıcak yemekler yine uzun bir tezgahta sergileniyor ve siz görerek tercih yapabiliyorsunuz. Kuzu eti ve arpacık soğanla hazırlanan Et Sote güzel gözüküyor. Ayrıca Fırında Tavuk için de övgülere rastladık. Tavuğun seçimi özenle yapıldığından Köy Tavuğu tadını yakalamayı başarmışlar. 


Tabii her damak tadına göre "en iyi" farklı olabiliyor ama buranın Kabak Sıyırtması çok iddialı. Mevsiminde yakalarsanız mutlaka tabağınıza Şevket-i Bostan koyun. Ben hem zeytinyağlısını hem de kuzu etiyle pişen sıcak halini çok seviyorum. Yemekler çok hafif ve lezzetli. Dolma, Börülce Salatası tercih edilebilir. Sıcak Büfesinde ise değişen bir menü var. Kadınbudu Köfte varsa kaçırmayın derim. Görüntü bile aslında her şeyi anlatmaya yetiyor yemekler önce göze sonra damağa hitap ediyor. Akşam servisinde ise son dönemde yıldızı parlayan Tahtada servis edilen etler tercih edilebilir. Hellim ile taçlandırılan biftek süper gözüküyor. 


Bu yemeğin üstüne tatlı isterseniz tatlı büfesi hizmetinizde. Tuzu Biberi hem kahvaltı hem de yemek için gidilecek Kordon'un en güzel noktasında işini özenle yapan bir restoran. Servis güleryüzlü ve hızlı hesap kısmına gelecek olursak ne çok pahalı ne çok ucuz... 

Atatürk Caddesi No: 204 - Alsancak 
0232 421 0321

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder