DEMETİ MEYHANE - CİHANGİR

Cihangir çevresinde son dönemde meyhaneler artmaya başladı. Daha önce denediğim 3-4 mekandan sadece Hayat geçer not almayı başarmıştı ama Demeti'nin ününü de duymuştum. Geçtiğimiz günlerde yaş günü kutlamasında gitme fırsatını buldum. Mekanın harika bir manzarası var ama puslu kış akşamında içeriden çok belli olmuyor. Yazın dışarıda yer kapabilirseniz gündüz rakısı için ideal duruyor. İçerisi son derece zevkli döşenmiş. Antika mobilyalar ve nostaljik tablo ve fotoğraflar ile ortam son derece sıcak duruyor. Buraya apartmanın içinden girmeniz gerekiyor. İki bölüm var, sokağa bakan kısım ve denize bakan kısım. 


Sahibi olan Demet Hanım adını verdiği restoranda bizzat yemekleri kendisi hazırlıyor ve her detayla yakından ilgileniyor. Burada fiks menü uygulaması da var. Limitsiz içki ile adam başı 125 Limitli (2 duble) ile 95 TL ve servis içinde. 6-7 çeşit meze, ara sıcaklar ve ana yemek ile tatlı buna dahil. Masaya oturunca hızlı ve iyi bir servis olduğunu görüyorsunuz. İçeride Türk sanat müziği çalıyor. İlk geçer notu peynirden alıyorlar. Beyaz peyniri çok kaliteli ama yanına getirecekleri kavunu hem biz hem onlar unutuyoruz. Neyse o kadar olur diyelim ve mezelere geçelim. Ortaya gelen mezelerin hepsi güzeldi. Barbunya pilaki, Zeytin mezesi, Acılı ezme, Acı çok acı olan Bomba... Ama ben en çok Levrek Marine ve Karışık Kızartmayı beğendim. Kullandıkları malzemede ucuza kaçmadıkları ve iyi bir yağ kullandıkları belli...


Mezeler güzel olunca insan keyifleniyor. Benim geceyle ilgili tek şikayetim servisin çok hızlı yapılması. Rakı masasında uzun oturulur ve sohbetle ağır ağır içilir ama daha mezeler bitmeden ara sıcakların tamamı 10 dakika içinde masaya konuyor. Biraz daha ağırdan alınabilir. Neyse sigara böreği çok güzeldi ve çıtır çıtır yendi. Kalamar İstanbul'un her yerinde olduğu gibi dondurulmuş kalamardan kızartıldığı için fark göremedim. Ben sevmiyorum ama yeniyor işte... 


Sırada Karides Güveç var. Bu da diğer meyhanelerden çok farklı değil, ama Demeti'de üzerine hazırlanan sosta kullanılan domatesin tadı mükemmel olduğu için takdir etmek gerek. Ayrıca gerçek tereyağı kullanıldığı belli oluyor ve ekmeği bandırınca bu lezzeti alabiliyorsunuz. Ben meyhanelerde en önemli detayın mezede olduğunu düşünürüm. Bu nedenle sadece masaya gelenlere değil tezgahta duranlara da baktım hatta tatma şansı buldum. Demeti'nin en önemli özelliği mezelerde yakaladığı lezzet. Burada sadece meze ve rakı ile bir gece geçirebilirsiniz. 


Ana yemek olarak istavrit ya da hamsi ve köfte fiks menü içinde yer alıyormuş. Biz mezelerle zaten doymuştuk ama bunları da söyledik. Fiks almazsanız başka balık ve et çeşitleri de mevcut. Ama dediğim gibi burada balık yemek yerine mezelerden 2 tane daha fazla almak daha mantıklı olacaktır. Yemeğin sonunda dondurmalı irmik gayet başarılıydı. Unutmadan masada şarap içen hanımlara sunulan kırmızı şarap gayet iyiydi. Özetle; Demeti denince aklıma harika mezeler ve manzara gelecek. Benim ve dostlarımın çıtası Asmalı Cavit yüzünden bayağı yukarıda olduğu için kolay memnun kalmıyoruz. Asmalı Cavit'i kategori dışında tutarsak diğerlerine haksızlık yapmamış oluruz. Bu durumda Demeti size tavsiye edeceğim bir meyhane olarak karşımıza çıkıyor. Ben de hava güzel olduğunda balkonda harika manzarada sadece meze ile bir kez daha geleceğim. 

Şimşirci Sokak 6-1 Cihangir 

0212 244 06 28 

http//www.demeti.com.tr 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder