BREAKFAST CLUB SHOREDITCH - LONDRA

Ülkemizde son dönemde Kahvaltı Mekanları oldukça popüler. Aynı şekilde Londra'da da kahvaltı için insanlar yeni yerler aramaya başlamışlar. Son yıllarda iyice ünü yayılan ve bizdeki Cihangir havasında bir semt olan Shoreditch'de yer alan Breakfast Club bunların içinde belki de şu anda en popüler olan yer. Eskiden akşamları gidilen bir club olan (Book Club) mekan üst katını kahvaltı için ayırmış. Buranın ilginç bir özelliği üst katta eski tip bir buzdolabının aslında alt kattaki özel kulübe giriş kapısı olması. Sadece özel müşterilere gelen bir parolayı söylediğinizde buzdolabı kapağı açılıyor ve alt kata inebiliyorsunuz. Ülkemizde de bunun taklidi bir mekan var biliyorsunuz. Pizzacıdan gece kulübüne giriş...Mekanda yer bulmak zor, rezervasyon yapılmıyor ve kapıda yer açılmasını bekliyorsunuz. Biz şanslıyız Gökçe sağolsun önce giderek 4 kişilik masayı kapmış. 


Mekan çok popüler ama içerisi son derece casual... Havasını veren de zaten bu. Duvarda Commodore 64'den tutun eski objelere kadar her şey var. Masalar sıkış sıkış değil oldukça geniş ve rahat şekilde dağıtılmış. Yani bizdeki gibi dışarıda kuyruk var 2 masa daha atalım düşüncesi yok. Masaya oturunca hemen sıkma portakal suyu geliyor ve tadı süper. Sipariş vermek için bayağı seçeneğiniz var. Ben uzun zamandır merak ettiğim English Breakfast için Full Monty seçiyorum. Tabağımdaki klasik İngiliz Kahvaltısında iki yumurta, sosis, bacon, fasulye, patates, sote mantar, black pudding, ızgara domates ve kızarmış ekmek yer alıyor. Genelde ülkemizden gidenler bu kahvaltıya dudak büker ama ben bayıldım. Black Pudding biraz değişik geldi bitiremedim ama onun dışında tabak boşaldı. 

Çay seviyorsanız İngiltere sizin için cennet. Biz Early Grey istedik ve bayıldık. Ben bunu yerken masada değişik tercihler vardı. Ebru avokadolu tost istedi, porsiyonu biraz ufak geldi ama tadını beğendi. Gökçe her zaman yediği Eggs Benedict istedi ben de çok beğendim. Gerçi o daha güzel olabilirdi dedi ama mutfakta bu kadar başarılı olan bir adama yemek beğendirmek zordur. Şebnem klasik çırpılmış yumurta ve kızarmış ekmekle tereyağı ile yetindi. Gelenler özenle hazırlanmış ve iyi malzeme kullanılmıştı. 

İçerisi tıklım tıklım olmasına rağmen servis aksamadı. İngilizler krep çok seviyorlar ve hem tatlı hem de tuzlu ile yiyebiliyorlar. Krep denemeye yerimiz kalmadı ama etraftaki masalarda çok çekici krepler gördük. Son derece rahat bir ortamda fonda harika müziklerle bir kahvaltı için ideal bir yer olduğunu söyleyebilirim. İsterseniz öğleden sonra ya da akşam bir içki için de uğrayabilirsiniz. Yeri de çok merkezi, Liverpool Station yürüme mesafesinde. Çıkınca hava güzelse hemen arka tarafta kurulan pazara uğrayabilir ya da biraz yürüyerek konteynırlardan oluşturulan Boxpark'ı ziyaret edebilirsiniz. 

Burada yediklerimizi anlattım kahve faslından sonra gelen hesap 60 Paund oldu. Yani çok abartmadan kişi başı 15 paund ödedik. Londra'daki fiyatı TL'ye çevirip ülkemizde serpme kahvaltı daha ucuz diyecekseniz bu yazıyı hiç okumamış olmanızı tercih ederim. Ben genel olarak beğendim. Bir daha gidersem mutlaka krep ile kahvaltı yaparım. Menüyü yakından incelemek isterseniz Zomato'nun sayfasına bakabilirsiniz. 

https://www.zomato.com/tr/london/the-breakfast-club-hoxton/menu#tabtop 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder