KEBAPÇI TAMER - BURSA

Bursa denince akla tabii ki İskender geliyor. Bursa'da İskender ya da telif hakkı olduğu için söylenen adıyla Bursa Kebabı ya da Uludağ Kebabı yemek için belli adresler var. Herkesin bildiği İskender ailesinin yerleri ve Cemal-Cemil Usta bunların başında geliyor. Ama çok farklı yerlerde harika lezzetler bulmanız da mümkün. Ben sizi butik bir mekan olan Kebapçı Tamer ile tanıştıracağım. Aslında Bursa'da yaşayanların iyi bildiği bir yer olan Kebapçı Tamer 1986 yılında Heykel'de Sönmez İş Hanı karşısında açtığı dükkanla bu işe başlamış. Daha sonra tekstil işine girerek 22 yıl ara verdikten sonra yeniden markayı canlandırmaya karar veren Tamer Bey 2013'de İhsaniye'de Acıbadem Hastanesi yanındaki yeni yerinde hizmet vermeye başlamış. Üstelik 45 yıllık ustasını da dönerin başına geçirerek... 


Yeni mekanı ferah ve güzel bir bahçesi de var. Dedim ya burası butik bir restoran ve ayrıntılar çok ince düşünülmüş. Ben önce ustayı iş başında ziyaret ettim ve ondan işin püf noktalarını öğrendim. Etler Gönen, Biga ve Uludağ yöresinden ve burası için özel olarak seçiliyor. Üzerine konulan domates sosu için kokulu domatesler tercih edilirken işin sırrı tereyağında... Gaziantep'den gelen organik keçi tereyağı kebaba lezzetiyle ayrı bir boyut kazandırıyor. İskenderinizi ister yoğurtlu ister yoğurdu ayrı alabiliyorsunuz. Yoğurt deyip geçmeyin güveçte bıçakla kesilen yoğurt harika. Yanında patlıcan ezmesi de ikram ediliyor. 


Keçi tereyağı çok güzel bir tat veriyor. İskenderin yanında sakın gazlı içecekler tüketmeyin lezzeti öldürüyor. Burada mutlaka şıra için. Eğer sevmiyorsanız su yeterli. Ben Uludağ gazozu görünce dayanamam ama Şıra her zaman daha iyi gidiyor. Yukarıda gördüğünüz 1.5 eti bol acıkanlara tam yetecektir. Eti çok beğendim ve daha önce bu restoranı keşfetmediğim için kendime kızdım. Kesinlikle bu işin başka bir sırrı olmalı, miktarı fazla kaçırsanız bile şişirmiyor ve ağızda harika bir tat kalıyor. Mekan dekorasyonu ise son derece sade ve zarif. Servis hızlı ve personel güleryüzlü.


Burada isterseniz salata çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Bu salatalar doyurucu ve alternatif olabilir. Ya da ortaya söyleyip paylaşabilirisiniz. Etli olan çok güzel gözüküyordu daha hafif olan peynirli ise kurutulmuş domateslerle tatlandırılmıştı. Yemeğin sonunda özel tatlılar sizi bekliyor. Ben muhallebili çikolatalı tatlıya bayıldım. İsterseniz kaymaklı incir tatlısı da farklı bir lezzet. Tatlı sevenler mutlaka denemeli. 


Tamer Bey ve eşi Filiz Hanım misafirperverlikleri ile size kendinizi evinizde hissettiriyor. Ben daha yeni keşfettim ama Facebook sayfalarına bakınca buraya daha önce gelen ünlü isimleri görmeniz mümkün. Ama en önemlisi Bursa Kebabı gerçekten çok lezzetli. Kesinlikle Bursa'da ilk 3 içine girer. Değişik bir yer arayanlara tavsiye ederim. Fiyatlar diğer iskenderciler ile aynı seviyede hatta bazılarından bir tık daha ucuz. 


1 yorum:

  1. Nerden başlıyacağımı açıkcası bilemiyorum.Tarih 21.Eylül.2015. İskender Kebap Fenomeni Tamer bey ve İskender Kebabını tanımak üzere yola çıktık. Misafirperverlik daha mekana girmeden başlıyor. Kendilerine gelen misafirleri özel bir hissiyat ile mekan dışından karşılıyorlar. Tamer bey misafirler mekan içinde ile çok güzel bir diyaloğa girerek karşılayarak sohbet ediyor. Gelelim İskender Kebap konusuna; İlk defa gittiğimiz için normal bir İskender Kebabı ısmarladık. Nefis bir et, mükemmel garnitürler, harika yoğurt ve keçi sütünden tereyağı. Yanında içecek olarak olamassa olmazı Şıra, çok güzel bir çeşnş olarak harmoni sağlıyor. Sonrası Kaymaklı kayısı ve Çikolatalı pudding için söyliyecek söz bulamıyorum. Ez cümle olarak her şey muhteşem. Güler yüzlü yanındaki yardımcı elemanlara da teşekkürü bir borç bilirim. Tamer bey'i müşterilerine bu sunumundan dolayı tebrik ediyorum ve kendisine izni ile sesleniyorum; Tamer bey müşteri arşivine bizi de ilave edebilirsiniz. Olası en kısa zaman içinde tekrar görüşmek üzere**........Ayrıca bu muhteşem mekanı herkese şiddetle tavsiye ediyorum***...

    YanıtlaSil