TONOZ BALIK - KAZASKER

Balık restoranı dediğimiz zaman ülkemizde ne yazık ki belirli bir fiyat standardı olmayan yerler yani "Hesabın ne kadar geleceğini bilemediğiniz" yerler aklımıza geliyor. Ama son dönemde ufak ama hesaplı balıkçıların da açıldığını görüyoruz. Bizim eve yakın olduğu için yürüyüş yaparken gördüğüm Tonoz Balık'a geçenlerde ilk kez uğradık. Bir kere dekorasyonu çok özenli yapılmış. Kınalıada'dan gelen sahipleri Kazasker'de cadde üstünde adeta bir deniz kenarı mekanı yaratmışlar. Bembeyaz duvarlar, mavi örtüler ve beyaz sandalyelerle tertemiz bir mekan. Masaların üstünde kağıt örtüler var. Branda ile kapatılan mekan yazın açık hale gelebiliyor. Lokantanın yanındaki balık tezgahından istediğiniz balığı seçebilirsiniz. Masanıza oturunca iyi bir zeytinyağı ile zeytinler ikram ediliyor. 


Burada balık çorbasında iddialı olduklarını söyledikleri için çorbayla başladık. Güzeldi ama içinde biraz daha farklı balık eti olabilirdi diye düşünüyorum. Yine de özellikle kışın tercih edilebilir. Biz ara sıcak istemedik ama Tonoz'da karides güveç, kalamar gibi ara sıcakları bulabilirsiniz. Yan masaya gelen karides güveç güzel gözüküyordu. Balık tercihimizi tezgahtan bakarak tekir ve istavrit olarak belirledik. İri tekirler ve taze istavritler tavada mısır unu ile kızartılarak masamıza çok geçmeden geldi. Ortaya söylediğimiz ince kıyım Roka ve Domates salatası da güzeldi. 


Bizim en sevdiğimiz balıkların başında gelen tekirler çok lezzetliydi. Bu balığı yediğiniz zaman deniz kokmuyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir. İstavrit ise her zaman taze olduğu için çıtır çıtır yeniyor. Kızartma işinde iyi olduklarını söyleyelim. Adadan gelen ve balıkçılıkla uğraşan sahipleri ızgarada balığı pişirmeyi de mutlaka iyi biliyorlar. Yan masalara gelen levrek ve çipura ızgaraları da sorunsuz gözüküyordu. Ayrıca fener kavurma gibi özel bir lezzeti de deneyebilirsiniz. Levrek Buğulamayı hem sulu hem de domates sosuyla susuz yaptıklarını söylediler bir sonraki sefere deneyip yazıya eklerim.


Burası ailenizle hesaplı bir şekilde balık yiyebileceğiniz bir yer. İçeceklerle birlikte alkolsüz kişi başı ortalama 40 TL ödeyerek kalkabilirsiniz. Yemekten sonra çay-kahve ve irmik helvası ikramları da var. 


1 yorum:

  1. fiyatları heaplaymışmış, karides güveç yedim küçük çanakda 23 tl verdim

    YanıtlaSil