ÜNAL KARDEŞLER KATMER - URLA

2 günlük mini kaçamağımız için Çeşme'ye gitmeden uzun süredir uğramak istediğimiz Urla'ya gidip katmerin tadına baktık. Ben Ünal Kardeşleri televizyonda izlediğim andan beri Urla'ya gidip bu katmerin tadına bakmak istedim. Urla İskele tarafına gidince sahilde yerini bulmak çok kolay. Biz rüzgarlı ve soğuk bir havada hafta içi gittiğimiz için boştu ama hafta sonu burada masa bulmak zor oluyordur. Katmer meşhur ama burada mükellef bir kahvaltı ya da çiğ börek de yiyebilirsiniz. Katmer denince akla özellikle Gaziantep'de yapılan fıstıklı tatlı olan geliyor ama Ege'de katmer tatlı değil peynirli, patatesli ya da kıymalı yapılıyor. 


Ünal Kardeşler katmeri en iyi yapan yer olarak nam salmış. Biz masaya oturup sipariş verdikten sonra ustanın yanına giderek katmerin yapım aşamasını görüntüledim. Hamur o kadar ince açılıyor ki bu kadar büyük bir hamuru parçalamadan nasıl o hale getiriyorlar anlamadım. Hamur yağın içine ustaca bırakıldıktan sonra içine adam başı 1 yumurta kırılıyor. Biz 1 peynirli 1 patatesli istedik. Yumurtalar hamurun üstünde pişerken peynir bir tarafa patates diğer tarafa konuyor ve bolca maydanoz, dereotu en üstte yerini alıyor. Bütün bu işlemleri çok hızlı yapmanız gerek çünkü ince hamur çok çabuk pişiyor ve yanabilir. 


Sonra hamur içe doğru zarf şeklinde katlanarak kapatılıyor. Kısa sürede nar gibi kızaran katmer harika bir koku salıyor. İsterseniz kıymalı da tercih edebilirsiniz. İçine konulan lor peyniri ve patates harcını daha lezzetli yapabilirler. Ama yine de sıcak sıcak masanıza gelen katmerin tadına doyum olmuyor. Biz masamızda çayla birlikte harika bir kahvaltı yaptık. Kahvaltı demişken isterseniz kahvaltılık da alarak bal-kaymaklı mükellef bir sofra hazırlatabilirsiniz. Burada aynı hamurdan hazırlanan çiğ börek de öğle yemeğinde ayranla tercih edilebilir. 


Gelelim katmerin lezzetine; Ben beklentiyi biraz yüksek tuttuğum için belki de biraz vasat buldum. Belki de restoranda sadece biz olduğumuz içindi. Katmerin hamuruna söyleyecek söz yok ama içi biraz daha lezzetli olabilirdi. Katmer yağlı buna fazla engel olamazsınız. Bu eleştiriye rağmen kesinlikle tavsiye ederim. Ben bir kez daha dolu ortamda gelip tadına bakacağım. O zaman farklı yorumlar yazabilirim. Urla mutlaka görülmesi gereken çok güzel bir yer, siz de seyahat ederken burayı es geçmeyin. Fiyatlara gelince Nisan 2015'de Katmer 12 TL, Çay 2 TL... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder