KUFTA BİGA KÖFTESİ - OPTİMUM

Hep yazıyorum ülkemizde o kadar fazla köfte çeşidi var ki sayısını bilmek imkansız. Her yörede bile en az 2-3 çeşit farklı köfte bulabiliyorsunuz. Köfte aslında Balkanlarda çok iyi bilinen ve yapılan bir yiyecek. Bosna'da yediğim Cevapcici'nin tadı hala damağımda. Makedon Köftesi de yine çok bilinen ve sevilen bir lezzete sahip. Biga yöresinde yetişen hayvanlardan elde edilen etin lezzeti zaten biliniyor. Makedonya'dan gelen reçete Biga'daki lezzetle birleşince de ortaya Biga Köftesi çıkmış. Bu ismi tescilleyen Tarzan Köfte firması ile Doğtaş Mobilya'nın da sahibi olan Doğanlar Holding bir ortaklığa giderek Kufta markasını yaratmışlar ve Tüm ülkeye yaymaya çalışıyorlar. Ben geçenlerde Optimum AVM'de tesadüf eseri değişik bir lezzet ararken keşfettim ve sizin için test ettim. 


Öncelikle sipariş sistemi iyi çalışıyor ve çalışanlar sizi doğru tercih için yönlendiriyorlar. Mevsimine göre çorba mutlaka bulunuyor ve salata büfesinden de kendiniz istediğiniz çeşidi alabiliyorsunuz. Salata büfesi diğer köftecilerde olduğu kadar zengin gözükmedi ve beni çekmedi. Ama çorba lezzetliydi. Burada çok çeşitli köfteler var. Ben Balkan Köftesi yani Cevabcici istedim. Eşim ise klasik köfte tercih etti. Kısa süre içinde köfteler hazırlandı. Köftenin yanında küçük bir kapta soğanlı piyaz veriliyor ve güveç içinde şık bir sunumla hoş bir görüntü oluşturuyor. 


Balkan Köftesi klasik köfteye göre biraz daha baharatlı ve yağlıydı ama ben beğendim. Klasik Biga Köftesi ise gerçekten nefisti. Pide üstünde verilen köftede kullanılan etin kalitesi ve baharat düzeyi beni fazlasıyla memnun etti. Köftede önemli olan yerken değil 2 saat sonra midede bir yanma yapmaması, bu açıdan da köfteleri sınıfı geçti. Sumaklı soğanla güzel gidiyor. İsterseniz başka çeşitler de var. Acılı köftedeki acı tam kararında. Tavuk ve Antrikot da güzel gözüküyorlar. Ama asıl ürün Kufta'nın Biga Köftesi. 


Şu anda hızla büyüyorlar Çanakkale, Bandırma, Gönen, Edremit ve Esentepe'de birer şubesi var. "Köftenin ilk adı" sloganı ile Biga bölgesinin kaliteli etlerinden güç alarak işe koyulmuşlar. Fiyatlara bakarsak, (Ağustos 2015) Biga Klasik Kufta 12, Antrikot 17, Tavuk 12.50 gayet hesaplı. Tatlı yemiyorum ama 5 çeşit tatlı var özellikle peynir tatlısı ve peynir helvası tavsiye ediliyor. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder