KIRMIZI FIRIN TAHİNLİ PİDE - BURSA

Bursa'da kahvaltıyı börekçide yaptıktan sonra kısa bir yürüyüş sonrasında eski semtlerden Setbaşı'na geldim. Bursa son 10 yılda merkezden İzmir yolu tarafına kaymış gibi. Şehir merkezi sessiz kalmış ve eski kalabalık yok. Ama burada sabah kahvenizi içmek için harika bir yer var: Mahfel... Setbaşı köprüsünün hemen yanında asırlık çınarın altında yanınızda akan dere ile adeta şehir dışında bir mesire yerinde gibisiniz. Mahfel bir süredir Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletiliyor. Temiz ve bakımlı olması güzel. Sade kahve ile sabah keyfiniz devam etsin.


Mahfel'den çıktıktan sonra yokuşu tırmanmaya başladım. Namazgah tarafına çıkarken sağda efsane bir lezzet beni bekliyordu. Bursa'da çocukluk ve gençlik yıllarını geçiren eşimin semtinde olunca onun ısrarla istediği yeri bulmam gerekiyordu. Yokuşun ortasında sol tarafta Kırmızı Fırın Bursa'nın efsane tadı Tahanlı Pide yapıyor. Evet orada Tahinli değil Tahanlı pide deniyor. Ufacık fırından gelen kokular zaten sizi kendine doğru çekiyor. 


1956 yılından beri hizmet veren Kırmızı Fırın eskiden Kırmızı Gül olarak da biliniyordu. Burası Tophane merkez ile birlikte en eski dükkanları. Şubeleri her yere açılmış olsa da buradaki lezzet daha farklı gibi geliyor insana. Tahanlı Pide alıp İstanbul'a götürmek için paket yaptırdım ve kahvaltı sonrasında karnım acıkmadığı için orada yemedim. Ama sonra yediğimde bile tadının harika olduğunu ve başka yerdekilere benzemediğini gördüm. Tahanlı Pidenin tadı başka bir şeye benzemiyor. Yapımı basit ama özelliği içindeki malzemedeki gizli bir formül. Pidenin yanında poğaça, açma ve simit gibi ürünlerinin de sıcacık ve taze olması da şaşırtıcı değil. 


Fiyatlar yukarıda. Sabah,Öğle,Akşam farketmez her zaman tahanlı pide yiyebilirsiniz. Bursa'ya giderseniz mutlaka bu turu yapın ve eve tahanlı pide almadan dönmeyin. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder