TARİHİ YAŞAYANLAR BÖREKÇİSİ - BURSA

Yayın için 3 günlüğüne gittiğim Bursa'da önceden uğrayamadığım lezzet mekanlarını gezmek istedim. Sabah kahvaltıyı otelde yapmak yerine atladım dolmuşa ve Heykel'de indim. Aşağıya biraz sallanınca Kayhan Çarşısı'nı geçer geçmez sağ tarafta Tarihi Yaşayanlar Börekçisi köşede karşınıza çıkıyor. Bu börekçinin asıl merkezi Mudanya'da... Ama oradaki ufak dükkanda ortaya çıkan lezzet Bursa şubesinde de aynen devam ediyor. 1925 yılında el arabasında başlayan serüven şimdi bilenlerin vazgeçemediği bir lezzet halini almış durumda. 1925'de Bilal Yaşayan ile başlayan sonrasında 1976'da ilk dükkanı açan Kenan Yaşayan ile devam eden börekçide şimdi 3. kuşak çalışıyor. 


Burası bir börekçi ve olması gereken çeşitler var. Böreğin güzel olması demek ağızda çıtırdaması anlamına gelir. Kol Böreği isterseniz bu çıtırtıyı duyabiliyorsunuz. Kıymalı börek soğansız olmaz ama çoğu yerde soğanın çok konulması midenizi rahatsız edebiliyor. Burada oran iyi ayarlanmış ve mideyi rahatsız etmiyor. Ispanaklı, peynirli ve kıymalı kol böreği isteyebilirsiniz. Ayrıca su böreği de bulunuyor. Ben en çok Su Böreğini beğendim. Çok hafif ve tereyağı tadını alabiliyorsunuz. Deneme yapmak için az az ıspanaklı ve kıymalı kol böreği ile su böreği istedim. Yanında da demli bir "Duble Çay" daha ne olsun...


Bursa'da sabah kahvaltı için börekçiye giderseniz mutlaka sıcak süt bulunuyor. Benim sütle olan ilişkim 7 yaşında sona erdiğinden çay ile yetindim ama ocakta tencere içinde sıcak suda şişeyle ısınan süt güzel olabilir. Peynirli kol böreğini ise bambaşka bir amaç için sakladım. Beğenerek okuduğum blogger Oburcan'ın tavsiyesine uyarak peynirli böreği üzerine pudra şekeri ekerek yedim. Daha çok Kürt Böreği denilen sade börek üzerinde pudra şekeri iyi olur ama bu denemede ortaya çıka sonuç bence mükemmel oldu. Adeta yemeğin sonunda tatlı niyetine iyi gitti. İsteyenlere taze yapım poğaça ve açma da var. 


Fiyatlar uygun ürünler lezzetli, kahvaltı için iyi bir tercih. Dükkanda resim çekerken sohbet ettiğimizde yan tarafta boş bir dükkan olduğunu ve oraya fast-food döner ve burger yapacaklarını söylediler. Bu haber hoşuma gitmedi çünkü ürün yelpazesini genişletmek neyse ama bambaşka bir konsepte yönelmek bazen istenmeyen sonuçları da beraberinde getirebilir. Hayırlısı olsun diyelim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder