FORNELLO PİZZA - KADIKÖY

Kadıköy Çarşısında alışveriş yapmayı çok severim. Vakit buldukça hem balık hem de şarküteri alışverişi için gittiğim çarşıda son dönemde özellikle Caferağa Spor salonu çevresindeki değişim ve gelişim şaşırtıcı boyutta. Karaköy ve Tünel çevresini aratmayan bir ortam oluşmuş. Burada uzun süredir duyduğum ama gidemediğim Fornello Pizza'ya geçenlerde uğradım. Kadıköy Halk Eğitim'de Hakan Yılmaz'ın oynadığı "Yetersiz Bakiye" tiyatro oyununa gitmeden eşimle burada yedik. Bu arada bilet bulursanız oyunu sakın kaçırmayın, gülmekten az kalsın yere yuvarlanacaktık. Gelelim Fornello'ya... Merkezi Napoli'de olan ünlü bir restoran konsept danışmanlığını üstlenmiş. Ustası ise Arap asıllı bir Türk: Zeyd Usta. 


Mekan temiz ve ferah, pizzanın odun ateşinde pişmesi konsepti de "odun" üstüne hazırlamalarına yol açmış. Tahta masalar ve dekorasyonda kullanılan odun parçaları ile sıcak bir hava yaratılmış. Alt tarafta girişte odun fırını ve bar tabureleri yer alırken üst katta masalar var. Fornello odun fırını kullanarak zaten bir adım öne geçiyor hamuru da ince olunca benim için maça 2-0 önde başlıyor zaten. Biz üst katta masada oturduk ve güleryüzlü garsonumuz siparişleri aldı. Ben önceden Zomato'dan menüye bakmış ve "Carpaccio Pizza" tercih etmiştim. Ebru kısa bir kararsızlıktan sonra "Vivere Sano" istedi. Menü demişken buradan bakabilirsiniz: https://www.zomato.com/tr/istanbul/fornello-pizza-kad%C4%B1k%C3%B6y-merkez-istanbul/menu#tabtop


Carpaccio Pizza (19.90) buradaki en pahalı Pizza. Özel formül ile hazırlanan hamuru ve sosu söylemeye gerek var mı bilmem ama ince hamuru çıtır çıtır. Pizza çok çabuk servise hazır hale geliyor. Dana Carpaccio çok lezzetliydi. Ebru'nun pizzası Vivere Sano (16.90) ise kurutulmuş domates, enginar, kuşkonmaz ve zeytin vardı. Onun da tadına baktım ve gerçek bir şahaserdi. Kuşkonmazı çok seviyorum ve her fırsatta evde pişiriyoruz, pizzaya çok yakışmıştı. Bütün pizzalarda kullandıkları Fornello Sos gerçekten özel ve tadı damağınızda kalıyor. Pizza Di Mare (18.90) ise deniz ürünleri ile dolu ve somon fümenin tadı diğer tatları bastırıyor. İçecek çeşitleri kışın gelmesiyle azalmış. Çilekli limonata ya da normal limonata yapmıyorlar sadece şişe içecekler varmış. Bence kışın da limonata ve diğer içecekleri yapmaları gerekir. Pizza sevenlerin vazgeçilmezi Margherita (12.90) Napoli kökenli restoranda hakkını vererek hazırlanıyor. Quattro Formaggi (17.90) ise ithal peynir de kullanılarak hazırlanıyor. Peynir seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Ben bir sonraki gidişimde farklı bir pizza deneyip yazıya eklerim. Pizza seven ama az yemek isteyenler için Focus Pizza seçeneği var. 12.00-16.00 arasında 25 cm. pizzalar sadece 10.90 TL satılıyor. Kararsızlar da düşünülmüş, isterseniz pizzayı iki çeşit olarak sipariş edebiliyorsunuz. Burada Pizza dışında bir şey satılmıyor. Tatlı yok, aslında kavanozda tiremisu yapsalar çok yakışırdı. Çay ikramı olmasa bu yemeği İtalya'da yediğinizi sanabilirsiniz. Hesabı istediğinizde bir başka "hoşluk" karşınıza çıkıyor. Hesabınız bir çizgi romanın içinde geliyor. Fiyatlar zaten bu kalitede bir yemek için çok uygun bir de bu peşine gelince yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor. Gerçek İtalyan Pizzası için Fornello'yu tavsiye ederim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder