TAŞ PARK PİDE- GÖRELE

Hafta sonu basketbol seyahatlerimize Giresun da eklendi. İlk Giresun maçı için Trabzon üzerinden şehre gitmemiz gerekti ve ben her zamanki gibi yola çıkmadan araştırma yaparak ekibin nerede yemesi gerektiğine karar verdim. Buralı bir arkadaşın tavsiyesi ile Görele'de pide yemek için Taşpark Pide'yi tercih ettik. Sahil yolundan Görele tabelasından içeri girince sahile paralel yan yolu takip ederseniz Taş Park'ı kolayca bulursunuz. Malum Görele denince akla pide geliyor. Masaya oturmadan personelin sıcak ilgisi ile karşılaştık. Sipariş konusunda da yardımcı oldular ve Kapalı Kıymalı istemeye karar verdik. 


Ama pide gelmeden masaya mis gibi kokan gerçek tereyağı ile karışık turşu geldi. Başımıza gelecekleri önceden anlamalıydık aslında. Ben pideler hazırlanırken dükkanın içine girip fırının başına gittim ve nasıl hazırladıklarını izledim. Elektrikli fırında incecik hazırlanan hamur özenle pideye dönüşüyordu. Dükkanın içi ve mutfağı tertemiz olması da dikkatimi çekti. 


İster çiğ kıymadan ister kavrulmuş kıymadan pide hazırlanıyor. Bu arada kıymalı pide ile birlikte ortaya da Karadeniz'in olmazsa olmazı peynirli yumurtalı pide ekledik. Kıymalı pide ortasında açılan delikte isteğe bağlı olarak yumurta ve isteğe bağlı olmayarak tereyağı ile servis ediliyor. Buradan açarak elinizle koparıp içine banarak yemeniz tavsiye edilir. Hem içindeki malzeme hem de hamuru çok güzeldi. İstanbul'da çoğu insanın beğendiği Ümraniye'deki meşhur pidecide hamur mu kaya mı yediğim belli olmadan geçirdiğim tecrübeden sonra buradaki incecik hamur ilaç gibi geldi. Yumurtanın tadını ise ancak Anadolu'da yaşayanlar anlayabilir. Masadaki tereyağının ilave olarak verilmesi ise kolesterol düzeyini tavana çiviledi. 


Kıymalı gerçekten efsane bir pide olmuş ama ortasında yumurta ile peynirli pide de yabana atılmamalı. Onun da tadına bakma şansı bulduk ve bayıldık. Burada önemli olan yerel malzemelerin doğru şekilde kullanılması. Şefimizin tavsiye ettiği ve etraftaki masalarda yenen Special Pide ise bana biraz uzak geldi. Bildiğimiz karışık pizza formatında üstünde mayonez ile pek yerel gelmedi bana... Ama Kuşbaşılı ve Kavurmalı da tercih edebilirsiniz. 


Yemeğin üstüne bir fırında sütlaç yemeye yeriniz kalırsa üstünde bol fındıkla tavsiye ederim. Taş Park bu bölgeden geçenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir lezzet noktası. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder