AKÇAY DÖNER - TRABZON

Bu aralar en sık gittiğim deplasman Trabzon olunca burada her seferinde farklı bir lezzet noktası keşfetmeye karar verdim. Bir kupa maçı için Pazar günü gittiğimizde önceden alışageldiğimiz restoranların büyük bölümünün kapalı olduğunu gördük ve sürekli peynir aldığımız meydandaki Yeşil Mandıra'daki arkadaşa "döner" nerede yeriz diye sorduk. Bizi Uzunçarşı'nın hemen sonundaki Akçay Lokantasına yönlendirdi. İyi de yapmış çünkü herkesiz uzun süredir bildiği ama bizim atladığımız bir yeri keşfetme şansımız oldu. Akçay'ın dönerinin ünü her yeri sarmış ve biz de bu lezzeti tatmak için dükkandan içeri girdik.


Odun ateşinde pişen dönerin görüntüsü bile yetti ama bu dönerin özelliğini sormadan edemedik. Ustamız önce Pazar olduğu için dönerin çok küçük olduğunu hafta içinde bunun 2 katı fazla döner taktıklarını söyledi. O bir yandan döneri keserken ufaktan çöplenmeye başladım ve dönerin sırrının etin 2 gün dinlenmesinde olduğunu öğrendim. İlk gün kesilen et sadece dinlenmeye bırakılarak kanın akması sağlanıyor. İkinci gün ise etin marinesi yapılıyor ve yine bekliyor. Üçüncü gün et dönere takılıyor. Odun ateşi de işin içine girince harika bir tat ortaya çıkıyor.


Döneri ister benim sevdiğim gibi az pilavın üstünde ister sade isteyebilirsiniz. Burada döner gramla satılıyor, sipariş verirken buna göre verin. 100 gr. bir porsiyona tekabül ediyor deseler de bence yetmiyor. 150 gr. bence ideal oluyor. Etin tadı harika ve benim en sevdiğim dönerci olan Beşiktaş'taki Asım Usta'yı andırıyor. Burada sadece döner yok, aynı zamanda sulu yemekleri de ünlü. Haşlaması muhteşem görünüyordu ayrıca müdavimlerinin sürekli tercih ettiği güveç de güzel gözüküyor. Bir dahaki sefere döneri 100 gr. yedikten sonra haşlamanın da tadına bakmak istiyorum.


Yemekten sonra Trabzon'da olduğunuzu hatırlayarak güzelce demlenmiş bir çay içerken buranın en az döner kadar ünlenen bir başka lezzeti sütlaç yiyebilirsiniz. Hamsiköy Sütlacı olarak ünlenen bu tatlının üstüne bolca fındık eklerseniz tadına doyum olmayacaktır. Sütlaç sevmeyenler ise kadayıfın tadına bakabilir. Benim için artık Trabzon'da 1 numaralı döner Akçay'da yapılıyor. Fiyatlar uygun servis güleryüzlü, hadi afiyet olsun.1 yorum:

  1. 9.10.2017 Günü saat 18.20 de kızım eşim ve ben akşam yemeği için tercih ettiğimiz Forum AVM deki Akçay Döner lokantasındaki fiyat uyanıklığına dikkat çekmek istiyorum. Öncelikle fiyatlardan bahsedeyim: Et döner 100 gr 18 tl, kutu meşrubat 4 tl, ayran 2 tl, pilav tam 7 az 4 tl. Yediğimiz 225 gr döner, az pilav, ayran ve meşrubat ödediğim hesap 55 tl. Yemeğimi yerken hesabın fazla olabileceği düşününce yemek sonrası sorgulattım ve 2 tl fazla aldığı ortaya çıktı. Üstelediğim zaman yine hata olduğunu fark ettim: Olay şu şekilde az pilav 4 tl sorun yok fakat az pilav üstü 150 gr döner istediğinizde sizden 31 tl yerine 33 tl alıyorlar ve bu fark sadece ustanın döneri pilavın üzerine koyma parası yani az pilavı ayrı döneri ayrı tabaklarda alırsanız 31 tl ödeyeceksiniz ve döneri pilavın üzerine siz koyarsanız 2 tl daha kar ediyorsunuz. Çalışanın açıklaması girdikleri kasa işlemlerinde bu şekilde çıkıyor olması. Akşama kadar yüzlerce kişinin aynı duruma kaldığını ve ne kadar bir haksız kazanç sağladıklarını siz düşünün. Bu benim karşılaştığım başka neler var bilemiyorum. Saygılarımla

    YanıtlaSil