KELEBEK BEYRAN - GAZİANTEP

Gaziantep seyahatimizde hem uçağın saatinin geç olması hem de rötar yapması nedeniyle şehre gelişimiz 22.30'u buldu. O saatte açık bir yer aradığımızda ise imdadımıza Kelebek yetişti. Beyran içmek için aslında Dukan ve Metanet listemdeydi ama saat geç olunca başka alternatife yöneldik ama buradan da memnun kaldık. Yazının başında "Orası değil aslında burası" tayfasına bu açıklamayı yaptıktan sonra mekana geçelim. Büyük bir restoran ve sürekli koşturmaca ama servis özenli ve hızlı. Masaya önce ikramlıklar geliyor. Çiğ köfte idare eder, sumaklı nar ekşili soğan ise efsane olmuş. Beyran sipariş ediyoruz ve kaynar kaynar masamıza geliyor. 
Beyran yapımı da en az tadı kadar ilgi çekici. Ben tezgahın başına giderek ustaların nasıl hazırladığına bakmak istedim. Didiklenmiş et ve pirinç konularak hazırlanan tabaklar yüksek ateşte pişiriliyor. Beyran'ı birkaç farklı yerde içtim ve Kelebek bu konuda başarılı sayılabilir. Tadını beğendik ama sarımsak ve sirke eklemeden sakın içmeyin lezzeti ikiye katlamış oluyorsunuz. Gaziantep'de gecenin ilerleyen saatleri olmasına rağmen aileler Beyran içmek için mekanı doldurmuştu. 


Biz sadece Beyran içmek için oturmaya karar vermiştik ama iştahımız buna izin vermedi. Ortaya karışık tabak söyledik. İçindeki kebap idare eder düzeyde olsa da tavuklar çok lezzetliydi. Burada isterseniz kebabın her çeşidini yiyebilirsiniz. Gece geç saate kadar açık fazla mekan olmayan şehirde iyi bir alternatif olabilir. Ama gündüz her yer açıkken daha farklı alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederim. Halil Usta hala Pazar günleri dükkanını açmıyor ama onun dışında benim için 1 numara hep Halil Usta. Burada daha önce önerdiğim eski çırağı Küşlemeci Hüseyin de ikinci sırada yerini alır. 


Hesap makul, servis hızlı ve dediğim gibi gece geç saate kadar açık. Kelebek bu yönleriyle her zaman kalabalık. Beyran için bir sonraki denemem mutlaka Metanet olacak onu da buradan sizinle paylaşacağım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder