RÜYA İŞKEMBE - ORHANGAZİ

Seyahatlerimiz sırasında sürekli olarak yemek molası verdiğimiz noktaların başında gelen Orhangazi'de sürekli olarak köfte ve et tüketiyoruz. Ama ben Ayvalık'tan tek başıma dönerken tesadüf eseri bir çorbacı keşfettim. Sabah 6'da çıkıp 10 gibi Orhangazi'de olunca çorba içmek istedim ve ışıklardan girince sol taraftaki Rüya İşkembe Salonunu buldum. İşkembe salonu dendiğine bakmayın 10 çeşit çorba var. Bu tesadüf keşif sonrası artık canımız köfte istemediği zaman 24 saat açık olan Rüya'da çorba molası veriyoruz. 


Basit bazen en güzel olandır. Salaş ama tertemiz bir mekan ve daha çok çevre esnafının burada çorba içtiğini gözlemledim. Ben ilk gelişimde içtiğim tavuksuyu çorbayı çok beğenmiştim. İçinde bolca şehriye ve tavuk etleri ile iyi terbiye edilmiş ve lezzetli. Unutmadan burada bölgenin meşhur sele zeytini ve acı turşu biber ikram olarak masanıza geliyor. Aynı zamanda Orhangazi'de çok iyi fırınlar bulunuyor ve odun ekmeği de çorbanın yanında çok iyi gidiyor. Şu ana kadar 4-5 farklı çorbayı tattım ve hepsini beğendim. 


Mercimek ve Ezogelin olması gerektiği gibi. Paça ve Beyin isterseniz ayrı isterseniz karışık alabileceğiniz çorbalar. Ben karışığı daha çok tercih ederim. İşkembe ve Tuzlama ise gerçekten meşhur olmuş pek çok yerden daha başarılı. Zaten sonuçta burası bir işkembeci. Kapıda başka şubeleri olmadığı ve Ali Rıza Ustanın adı yazıyor. Sanırım taklitleri var ve ona önlem alıyorlar. Son gidişimde bir esnaf geldi "Az Beyin" istedi ve içip çabucak işinin başına döndü. Böyle yerlerin varlığı çok önemli. 


Burada sadece çorba yok, benim de denediğim kurufasulye idare eder ama ciğerin görüntüsü çok güzeldi. İlk fırsatta tadına bakacağıma söz verdim. Fiyat listesi yukarıda gerçekten çok hesaplı. Ama bu sizi yanıltmasın eski usul bir çorbacı istiyorsanız yolunuzun üstünde bir sokak içeri girip tadına bakın derim. Rüyam ile karıştırmayın çünkü orası da çok yakında. Işıklardan girince hemen sol tarafta...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder