TAVACI REFİK - KARACABEY

Bunca zamandır basketbol maçlarını anlatmak için Bandırma'ya giderim ama Kaan Kural söyleyene kadar Tavacı Refik'i hiç duymamıştım. Yeme içme zevkine güvendiğim Kaan sayesinde bu seyahatimizde Tavacı Refik'i keşfettik. Karacabey Devlet Hastanesinin hemen yanındaki Refik yapay bir gölet kenarında ve harika bir manzaraya sahip. Masanıza oturunca hemen siparişleri verin çünkü gelen güzel kokulara çok fazla dayanamıyorsunuz. Buranın spesyali saç tavada et ama masaya oturunca ikramlıklar akın etmeye başlıyor. 


Burada sadece ikramlıklar ile bile doyabilirsiniz. Salata, közde kırmızı biber, pişmiş soğan, acılı ezme, turşu ve tereyağı ile dumanı tüten lavaş ekmeği ikram olarak veriliyor. Ben özellikle pişmiş soğana bayıldığım için ekstradan istedim ve meşhur Karacabey soğanını çok beğendim. Yoğurt ise bıçakla kesecek kadar güzel ve lezzetli. Bu başlangıç ile karnınızı doyurmak istemiyorsunuz ama yine de dayanamıyorsunuz. Servis kalabalık olmasına rağmen hızlı ve düzgün. 


Saç tava kerpetenle kenarından tutularak sıcak sıcak masanıza servis ediliyor. Tabağa dokunmayın yanarsınız. Etin lezzetli olmasına şaşırmamak gerekiyor çünkü bu bölgede yetişen hayvanların etinin lezzeti nam salmış durumda. Biraz yağlı bulabilirsiniz ama sıcak pideyi tavadaki yağa banmazsanız ayıp edersiniz. Ben pek çok yerde saç tava yedim ama buradakini ilk sıralara koyabilirim. Burada ayrıca tandır da servis ediliyor. Biz masada ortaya bir tane sipariş ettik. Eti lokum gibi olan tandır kısa sürede tükendi. 


Refik tavasıyla meşhur olabilir ama kabak tatlısı ve Kemalpaşa tatlısı da tavanın şöhretini gölgede bırakacak kadar rağbet görüyor. Hatta sadece tatlı yemeye gelenler olduğuna şahit oldum. Ben ne yazık ki Kabak Tatlısı ağzıma sürmem ama bu konuda güvendiğim yönetmenim Teoman çok beğendi. Tadının reçel gibi olduğunu ve kestane şurubunda bekletilmiş olduğu için ağızda güzel bir tat bıraktığını söyledi. Ben Kemalpaşayı test ettim ve çok beğendim. Üzerinde ceviz ve manda kaymağıyla servis ediliyor. Yemekten sonra göl kenarındaki masalarda uzun uzun oturup sürekli çay-kahve içtik ve servis yapan garsonumuz sağolsun sıkılmadan ikram çay-kahve taşıdı bizlere.


Tavalar ve tandır 30 TL, yoğurt dışında bütün ikramlar ücretsiz. Biz adam başı 40 TL civarında bir hesap ödedik ve çok memnun kaldık. Yazın çok sivrisinek olduğu için sinkov veriyorlarmış aklınızda bulunsun. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder