TAKANİK BALIK- SUADİYE

Anadolu Yakasında balık yemek için farklı noktalarda tavsiye edebileceğim yerler arasında Suadiye sahildeki Takanik Balık geliyor. Mekana ilk açıldığı dönemde gittiğimde yediklerimi beğenmiş ama servisten memnun kalmamıştım ama uzun bir aradan sonra geçenlerde ikinci şans verdiğimde aksaklıkların büyük ölçüde düzeldiğini gördüm ve yazmaya karar verdim. Bu sitede beğenmediğim hiçbir mekanı yazmadığımı tekrar hatırlatmalıyım. Takanik Balık Suadiye Otelinin yanında ferah bir mekan. Alkolsüz olduğunu belirtmekte fayda var ama balık ve deniz ürünleri çok lezzetli. Uygun sayılabilecek bir fiyata iyi deniz ürünü yemek istiyorsanız Takanik tam size göre. Zaten bu restoranın başlangıcı deniz üstündeki küçük bir tekne... 1998 yılında Yeniköy'de tekne üstünde başlayan serüven sonra karaya geçti. Yeniköy'de 2, Arnatutköy'de ve Suadiye'de birer restoran ile 4 şubeli oldu. 


Ben şahsen tekne üstündeki lezzeti ve salaşlığı başka şeye değişmem ama bir noktadan sonra büyüme engellenemiyor. Neyse Takanik'de masaya oturunca sipariş verirken ikram olarak patlıcan salatası, pancar ve karışık turşu geliyor. Mısır ekmeği çok başarılı. Alkol olmadığı ortamda meze söylemek mantıksız olduğu için ara sıcaklarla başlamak daha doğru oluyor. Ben buraya sadece balık-salata yemek için de gidiyorum. Midye, kalamar ve karides üçlüsü ülkemizde çok seviliyor ve Takanik bu üçlüyü standardın üstünde yapmayı biliyor. Özellikle tereyağında karides sevenler mutlaka sipariş etmeli. 


Takanik denince akla gelenlerden birisi de en başından beri salatası. Üzerine bolca peynir rendelenen mısırlı ve pancarlı yeşillik salatası tekne zamanından beri aynı şekilde hazırlanıyor. Ben roka domates salatasını da beğendim. Mevsim balıklarını burada taze şekilde bulabilirsiniz. Hamsi ve istavriti tavada çok iyi yapıyorlar. Her dönemde yiyebileceğiniz çipura ve levrek zaten var ama ben başka sulara açılmanızı tavsiye edeceğim. Mesela dil şiş yumuşacık ve tadı mükemmel. Denemeyen varsa ilk gidişinde denesin. Benim favorim Fener Kavurma ise yine kıvamında hazırlanmış ve lezzetli ama son seferinde malzemeyi biraz az buldum benden söylemesi. 


Balık işinde iki önemli nokta var, ilki tabii ki taze balığı bulmak ve günlük tüketmek, ikincisi de hangi balığı nasıl pişireceğini bilmek. Takanik tekneden gelme bir restoran olduğu için balık kültürüne aşina. Bu nedenle hangi balığı söylerseniz söyleyin kıvamında pişmiş olarak masanıza gelecektir. Her seferinde aynı balığı yemekten bıkanlara farklı deneyimler yaşamalarını tavsiye ederim. Mevsiminde sardalya benim için olmazsa olmazların başında gelir. Izgara Sardalya konusundaki 1 numaram ise Asmalı Cavit ama Takanik de bu konuda başarılı. 


Yemekten sonra tatlı isteyenlere çok sayıda alternatif sunuyorlar ben karışık tatlı tabağını kalabalık gruplar için öneririm. Ayrıca dondurmalı irmik ve kadayıf da çok lezzetli. Takanik hesaplı ve lezzetli balık yemek için ideal bir restoran. Öğlen ve akşam servisinde tercih edilebilir. Konumu itibarıyla caddede gezmeden uğranıp sonrasında bir kahve içerek cadde havasını da soluyabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder