KÖFTECİ BEHÇET- İZMİT

Köfte denince her şehirde mutlaka "ünlü" bir köfteci bulabiliyorsunuz. Eskiden Kocaelispor ligde mücadele ederken gerek muhabir gerek spiker olarak çok sık gittiğimiz İzmit'e uzun bir aradan sonra maç anlatmak için gittiğimde çok duyduğum Köfteci Behçet'i arkadaşlarıma tavsiye ettim. Şehir merkezinde Kapanönü çarşısında fast-food, tantuni ve tavuk dönerciler arasında kalan Behçet adeta çölde bir vaha gibi. Biz akşam 18.00 gibi gittiğimiz için tam kapanmak üzereydi ama köfteleri tatma şansı bulduk. Mekan temiz ve ferah personel işini biliyor. 


Köfteden önce piyaz söyledik. Klasik köfteci piyazında fasulye kıvamında pişirilmiş ve lezzetliydi. Dükkanın kapanmasına dakikalar kala taze ekmek için fırına eleman göndermesi de dikkatimizden kaçmadı. Köfte ne İnegöl gibi lastiksi kıvamda ne de Sivas köftesi gibi dolgun ve hafif sert değil. İkisinin ortasında ve biraz ev köftesi ya da arabacı köftesi lezzetinde. Ben tadını çok beğendim yanında soğan biber domates ile servis ediliyor. Köftecide beklentiniz nedir bilmem ama ben yedikten 1 saat sonra midemde hiç etki bırakmayanı severim. Eti iyi seçtikleri belli, ayrıca iç malzemede etin fazla olması da tadını arttırıyor. Soğan ve sarımsak dengesini iyi ayarlamışlar.


Köfte haricinde antrikot ve biftek de yiyebilirsiniz ama benim tavsiyem klasik ikili köfte-piyazdan şaşmayın. Servis Pazar hariç hergün 11 gibi başlayıp 16-17 gibi bitiyor. İzmit'in meşhur Çenesuyu burada cam şişede eski usul veriliyor aklınızda olsun. Tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder