METANET BEYRAN - GAZİANTEP

Ülkemizin yemek başkenti Gaziantep son dönemde sadece gurme turizminden çok fazla ziyaretçiyi konuk etmeye başladı. Özellikle hafta sonu uçak biletlerinin ne kadar pahalı olduğuna bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şehre gelenlerin gurme turuna başladıklarında sabah ilk olarak "Beyran" yiyerek güne başladıklarını görüyoruz. Bu noktada bence iki seçenek var: Birincisi Dukan (henüz gidemedim) diğeri ise en popüler nokta olan Metanet Beyran. Sabah saatlerinde tıklım tıklım olan mekan bu işin hakkını vererek yapıyor. Sabahın ilk ışıklarında açılan Metanet lezzet olarak tam not verdiğim yerlerden birisi. Bu arada sakın ola ki "Beyran içmek" demeyin Beyran bir çorba olarak kabul edilmiyor burada...


Hepsi de işinin ehli olan ustalar ve servis personeli bu salaş mekanda arı gibi çalışıyor. Uzun masalarda boş bulduğunuz yerlere oturup beyranı beklemeye başlıyorsunuz. Ben her zaman olduğu gibi beklemek yerine nasıl yapıldığını görmek için tezgaha yaklaştım. Özel olarak seçilen dana etleri haşlandıktan sonra didiklenmek marifetiyke hazır hale getiriliyor. Yine az pişirilen haşlanmış pirinç ise beyranın bir diğer önemli malzemesi. Et suyu, sarımsak ve kırmızı pul biberle birlikte bir metal tabakta karıştırılarak aynı kapta pişirilmek üzere yüksek ateşli bir ocağa gidiyor. Sıcak kap kerpetenle tutularak harlı ateşte pişiriliyor ve kaynadığı anda ateşin üstünden alınıyor. Ben özellikle et ve pirinci tabaklara yerleştiren ustamızın çalışmasına hayran kaldım. 


Bütün bunlar olurken diğer bir köşedeki pide fırını aralıksız sıcak pide üretiyor. Tırnak pidelerin tadı da mükemmel. Kaynar halde masaya servis edilen beyranı içerken dikkatli olmak şart. Tabii olmazsa olmaz yeşil acı biberler de masada olacak. Ben boğaz enfeksiyonu ve 2 saat uykuyla gittiğim Gaziantep'de sabah bu beyranı yiyince kendime geldim. İlaç gibi dedikleri bu olsa gerek. Acı sevmem derseniz garsonlara belirtmenizde fayda var ama gelen bembeyaz sulu beyranın görüntüsü sizi pek memnun etmeyebilir. Pideler de sürekli sıcacık değiştiriliyor. 


Ben "İyi yerim" diyorsanız bu beyranı tatmadan dünyadan ayrılmayın derim. Aslında bu yemek Anteplilerin sabah kahvaltısı. Bence ciğer kadar iyi bir seçenek. Özellikle de soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve bu güzel şehri gezmeniz için gereken enerjiyi sağlayacaktır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder