UZAN ET MANGAL - KAYAPA-BURSA

"Bursa'ya gidince İskender'den başka şey yemem" diyenler inanın çok şey kaçırıyorlar. Ben her defasında başka lezzetler başka mekanlar bulmaya çalışıyorum ve inanın çok daha farklı yerler var. Uzun süredir methedilen ve "Orta direk Nusret" lakabı bile takılan Uzan Et Mangal'a nihayet gittik. Bursa'nın dışında Kayapa bölgesindeki restoran aslında çevreyoluna çok yakın. Biz Uludağ Üniversitesinde bir işimiz olduğu için çıkışta kolayca navigasyon yardımıyla restorana ulaştık. Geniş ferah önünde otoparkı olan ve tepeden vadiye bakan konumuyla ilk olumlu puanı aldı. Girişte etlerin olduğu buzdolabından seçerek giriş yaparsanız daha iyi olur bence.


Etleri seçtikten sonra masamıza oturduk ve zeytinyağı ile tatlandırılan kekikli ve pul biberli ekmek masaya geldi. Servis hızlı ve etlerin gelmesi de uzun sürmedi. Ben çok övülen sucukla başlamak istedim. Özel imalat kasap sucuk çok lezzetliydi. Baharat kıvamı tam istediğim gibiydi. Kasap köfte ise içi sulu ve dışı iyi kızarmış olarak yine tam not aldı. Uzan'ın en çok övülen eti ise "Lokum" Lokum gerçekten bambaşkaydı. Bu kadar kaliteli bir eti iyi pişirmek de çok önemlidir. Zaten bu tip mangal restoranlarında iyi bir ustanız yoksa etin kalitesi de boşa gitmiş oluyor. Eti tam kıvamında kurutmadan pişirmişler ve çok lezzetliydi. 


Çoban salatası ne kadar övülebilirse o kadar iyiydi. Lokumun üstüne kaya tuzu serpmek moda oldu ama yakışmıştı bence. Neyse ki kolundan falan sektirip döken şaklabanlar yoktu burada. Hatırlatmakta fayda var, istediğiniz et ya da ürünü istediğiniz miktarda sipariş edebilirsiniz. Ben de fazla ürünün tadına bakmak istediğimden antrikot ve kuzu külbastı da istedim. Antrikot iyiyidi ve yağ oranı istediğim gibiydi ama kuzu külbastı diğer etler kadar lezzetli ve taze gelmedi bana... Bilmiyorum belki o ana öyle denk geldi. 


Yemek sonrası bu kadar etin üstüne tatlı yemedik ama tatlı büfesi de harika gözüküyordu artık bir dahaki sefere... Fiyatlar gayet makul gitmeyenlere ve bilmeyenlere tavsiye ederim. 

2 yorum:

  1. Her biri nefis görünüyor, ah şu kilo mevzuu olmasa. İzmir için de paylaşım bekliyoruz sizden.

    YanıtlaSil