KABURGACI CAHİT - ADANA

Adana yemek yönünden öyle bir yer ki her defasında başka bir inanılmaz lezzet bulabilme şansınız oluyor. Mide Lobisi sağolsun bu keşif onların sayesinde oldu. Adana Lezzet Festivaline giden lobidaşlar burada yedikleri kebabı öyle bir anlattılar ki hemen sonraki hafta Adana'ya gidip uğramak farz oldu. Kaburgacı Cahit merkezde stada yakın bir konumda ve benim ziyaretimden 1-2 gün sonra hemen yan taraftaki yeni dükkanına taşınmak için hazırlık yapıyordu. Şen şakrak güleryüzlü Cahit bizi çok iyi karşıladı ve potansiyelimizi gördükten sonra işe koyuldu. Öncelikle ev yapımı şalgam pet şişede geldi ve tadı çok güzeldi. Adana'da kebap yemek için oturduğunuzda masayı hemen donatırlar ve ikramlar gelir. Acılı ezme, sumaklı soğan, salata ve yeşil acı biber masamıza hemen geldi. 


Adana kebabı ya da onları deyişiyle kıyma özel bir tada sahip. Bunun nedeni de kaburga etinden çekilmesi ve kesinlikle kuyruk yağı kullanılmaması. Bu beni şaşırtsa da Cahit esas kebabın böyle yapıldığını ve kuyruk yağı olmadan kebabın daha lezzetli olduğuna bizi ikna etti. Tadına bakınca hak vermeden edemedik. Tahtada yer alan ikinci lezzet olan kuşbaşı ise iyi terbiye edilmiş ve lezzetliydi ama asıl süperstar tahtanın tam ortasında olan ve Cahit'in medarı iftiharı "Hipnoz" oldu. Hipnoz tam bir başyapıt ve etin ancak bu kadar lezzetli olabileceğini düşündürtüyor. "Etin en güzel yeri kemiğe yakın olan tarafı yani kaburgadır" derler. 


Cahit bu kaburgayı kemiğinden sıyırarak dolama şeklinde şişe diziyor ve özel bir sosla marine ettikten sonra mangalda pişiriyor. Özel bir lezzet ve bir o kadar özgün... Cahit'i sırf bunu bulduğu için bile madalya ile ödüllendirmeli. Etler lokum gibi ağızda dağılıyor. Adana'da herkesin farklı kebapçısı olduğunu biliyorum bana göre de çok çok iyi yerler var ama kebap ve Hipnoz farkıyla ben 1 numarama Cahit'i alıyorum kimse kusura bakmasın. Eline sağlık Cahit Usta... Bu tabak iki kişilik ve şalgam ve meşrubatla birlikte Kasım 2018 itibarıyla 100 TL hesap ödedik. 


1 yorum: